Вход | Регистрация

Ловеч 20°C

Нанков подкрепя „Да спасим Радецки“

Корабът „Радецки“ спешно се нуждае от реставрация. Ученици подемат инициативата по събиране на средствата.

Нанков подкрепя „Да спасим Радецки“
bulphoto.com

Николай Нанков, областен управител на Ловеч, подкрепя дарителската кампания "Да спасим Радецки". Той се обръща към жителите на Област Ловеч, към всички родолюбиви българи, да подкрепят инициативата и да покажат съпричастност към съхраняването и опазването на историята ни.

Инициатори на кампанията са ученици от СОУ "Христо Ботев" в гр. Козлодуй. Пълна подкрепа са получили от министъра на културата Вежди Рашидов, от министъра на образованието Сергей Игнатов, от областни управители и други институции.

България е единствената държава в света, която има кораб-музей. Днес той спешно се нуждае от реставрация. Според специалисти корабът е сред най-ценните ни музейни експонати. Според чужденци, посетили страната ни, подобен музей би бил гордост за всяка държава.

"Радецки” е австрийски пътнически параход, построен през 1851 г. и предназначен за редовни рейсове по река Дунав между пристанищата Галац и Оршова. Наречен е на фелдмаршал Йозеф Радецки.

Параходът "Радецки” е паметен за българската история, тъй като е използван за преминаването на четата на Христо Ботев от Румъния в България. На 16 май и 17 май "Радецки” извършва плаване към Виена и спира на редица румънски пристанища. На палубата му, предрешени като обикновени пътници, от няколко пристанища се качват четниците и самият войвода Христо Ботев. Той връчва на капитана писмен ултиматум да акостира на българския бряг край Козлодуй. Ултиматумът е изпълнен и четата на Христо Ботев слиза на българска земя.

През последните десетилетия хора от различни институции не намират смисъл от събиране на пари за ремонта му. Намират се инцидентни спонсори, които плащат за частични възстановителни процедури. Тъй като бюджетът на Министерството на културата не достига за подпомагане на ремонта, корабът е прехвърлен към Националния исторически музей.

Без ремонтна дейност не биха могли да се извършват кратките екскурзии по Дунав, които да събират хиляди посетители. Според Българския корабен регистър е задължително корабът да бъде вдигнат над водата, за да се измери корпусът му и да се направи технически анализ на сегашното му състояние. Необходимо е да се подменят електрическата и водопроводната инсталация. Помещенията също се нуждаят от освежаване и боядисване. По този начин би могла да заработи отново и хотелската част на кораба, която включва 50 легла в уютни каюти с всички удобства.

За ремонта са необходими 200 00 лв. Целта на националната кампания е в рамките на два месеца да се наберат средства, за да може корабът да е ремонтиран за Ботевите тържества през месец юни.

Даренията се събират в сметка на сдружението на училищното настоятелство при СОУ "Христо Ботев”, IBAN BG50UBBS 74261050316810, BIG UBBSGSF, "Да спасим Радецки". След приключване на дарителската кампания събраните средства ще бъдат преведени в сметката на Националния исторически музей за ремонт и пускане на кораба в действие.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар