Вход | Регистрация

Ловеч 20°C

ВТУ и Сюлеймания подписаха договор за сътрудничество

Той е първият по рода си с български университет

ВТУ и Сюлеймания подписаха договор за сътрудничество
ВТУ "Св. св. Кирил и Методий"

Делегация на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" подписа договор с университет Сюлеймания в Ирак.

Поканата за гостуването на представители от ВТУ бе от президента на местната Алма матер д-р Салахалдин Али. Целта на посещението бе подписване на двустранен договор за сътрудничество между двата университета. Такъв договор се сключва за първи път с български университет. Двамата ректори, заедно с д-р Хисро Рашид, директор на отдела за междунаросни връзки, както и с проф. дин Карим Наама и доц. Пеньо Пенев обсъдиха бъдещите възможности и перспективи за сътрудничество.

При посещението на новия кампус на университета и на факултета по изкуствата бяха набелязани конкретни дейности за взаимноизгодно сътрудничество.

Факултетът по изкуства обучава в две направления: изобразително изкуство и музика. Обучението по изобразително изкуство се провежда от 20 години в специалностите скулптура, живопис и керамика, а по музика – от 2 години в специалностите композиране, сравнително музикознание и изпълнителско майсторство.

При проведените разговори, в които участваха и д-р Абдуалла Ашраф, ръководител на катедрата по музика и д-р Хаури Фахри, отговарящ за изобразителното изкуство голям акцент беше поставен върху нуждата от обмен на преподаватели, които да спомогнат за взаимното опознаване и научно подпомагане, от което университетът на Сюлеймания има особено голяма нужда с оглед изграждането на високопрофесионален преподавателски състав.

Възможен е и по-дългосрочен лекторат на преподаватели от Великотърновския университет в Сюлеймания.

Като начало бяха договорени да се подготвят от преподаватели от ВТУ два обучителни семинари. Предвидено е те да се проведат през месец ноември 2013 г. в Университета на Сюлеймания. Интерес за нашите партньори представляват графичния дизайн и българската народна музика.

Друга конкретна стъпка е участието на студенти по изобразително изкуство от Сюлеймания в международния студентски пленер, организиран от ВТУ през юни в с. Равда.

В по-далечна перспектива се предвижда обмен на изложби и на концерти, както и "Дни на Университета на Сюлеймания” във ВТУ и "Дни на ВТУ” в Университета на Сюлеймания. Друг момент, който е интересен за колегите от Ирак, е обучението на докторанти по програми, които ВТУ да предложи на кюрдските студенти, както и по магистърски програми на английски език.

Предвижда се разширяване на сътрудничеството между сродните факултети на двата университета.При посещението на телевизията Kurdsat и срещата с директора г-н Аманж Камал (Amanj Kamal) беше обсъдено евентуално сътрудничество между студентите, които изучават журналистика.

В процеса на обсъждане на деловите въпроси, касаещи взаимното сътрудничество между двата универеситета, от иракска страна бе изтъкнат проблемът с липсата на българско консулство в Иракски Кюрдистан и процедурата за издаване на визи за България, която изисква пътуване чак до Анкара или Истанбул в съседна Турция, тъй като Посолството на България в Багдат не издава визи. Това затруднява тези, които искат да учат в България, с която Ирак има добри традиции в областта на висшето образование, и ги насочва към други европейски държави.

Президентът д-р Салахалдин Али предложи българска делегация, включваща кмета на Велико Търново и представители на бизнеса, да посетят Сюлеймания.

Проф. Легкоступ покани новите партньори на Великотърновския университет да го посетят още през тази година.

От 2003 г. Кюрдистан, североизточен Ирак изживява огромен икономически бум. Това е един от регионите с най-бърз икономически растеж в света. Докато всички се опитваха да се справят с глобалната икономическа криза, през миналата година Кюрдистан регистрира осем процента ръст като резултат от експлоатацията на резервите от газ и петрол, оценени на около 45 милиарда барела. Брутният вътрешен продукт на глава от населението в региона, който възлиза на около 6000 долара, е с 50 процента по-висок от останалата част на Ирак.

Като резултат от растящото му икономическо развитие сега в региона има 17 консулства и чуждестранни представителства, седем университета и две международни летища с директни полети до градове като Виена, Франкфурт и Стокхолм, а между двата главни града – Ербил, столицата на автономната област, и Сюлеймания, се строи магистрала.

Сюлеймания (Sulaymaniyah или Slemani) е град в Ирак, регион Кюрдистан. Той е важен икономически и културен център, главен град на област, носеща същото име. Днес населението му надвишава 1.500.000 души. През 1992 г. е обявен за културна столица на Иракски Кюрдистан.

Сюлеймания е заобиколен от планини. В града има полу-сух климат с много горещо и сухо лято и много студена зима. Областта има много обработваема земя, като равнините се смятат за едни от най-плодородните в Близкия изток. Исторически, област Сюлеймания е основно земеделски район и е един от основните доставчици на пшеница и други селскостопански продукти.

Университетът на Сюлеймания (University of Sulaimani) е държавен университет, който е един от най-важните научни и културни центрове в Кюрдистан. Основан е през 1968 година. Университетът се състои от 27 колежа, като основният кампус е в гр. Сюлеймания, а сателитните кампуси са в градовете Ханакин (Khanaqin), Калар (Kalar), Халабча (Halabja) и Чамчамал (Chamchamal). Университетът предлага разнообразие от основни програми, включително медицински, инженерни, хуманитарни науки, право, изобразително изкуство, физическо възпитание, политически науки и др. Обучава около 19 хиляди студенти (бакалаври, магистри и доктори). Не признава за легитимна дистанционната форма на обучение. Има договори за сътрудничество с университети от: Великобритания, САЩ, Полша, Италия, Франция, Испания и др.

Държавата е дарила на университета 32 хектара земя в покрайнините на град Сюлеймания и приоритетно финансира (досега са усвоени над 1 милиард долара) изграждането на новия кампус, който е вече почти напълно готов. Той напълно отговаря на съвременните световни стандарти за иновативни технологии и съвременен дизайн.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар