Вход | Регистрация

Ловеч 20°C

Ученици при областния управител

Целта на срещата бе разговор и разясняване на връзките между институциите и журналистите, и ролята на журналистиката в живота и дейността на Милчо Недялков

Ученици при областния управител
Областна администрация - Ловеч

Ученици посетиха областният управител на Ловеч Милко Недялков.

Те са от клубовете "Млад журналист", ръководен от Жанина Илиева и "Клуб за творческо писане" с ръководител Галина Иванова. Целта на срещата бе разговор и разясняване на връзките между институциите и журналистите, и ролята на журналистиката в живота и дейността на губернатора. Темата бе "Власт и медии".

"Наричат медиите Четвъртата власт. Защо е така? Заедно със законодателната, изпълнителната и съдебната власт, медиите имат своята мощ и ресурс да въздействат на хората. Медиите, с властта си над аудиторията и с представяната от тях информация са голям опонент, или съюзник на управлението, което и да е то. Но не всичко е така просто, защото част от информационните компании са обект на собственост на големи корпоративни играчи.", посочи Милко Недялков, който е завършил "Журналистика" в Софийския униревситет "Климент Охридски".

"Какво Ви подтикна да се занимавате  с разследваща журналистика?" попита Симона Станимирова.

Недялков й отговори, че разследващата журналистика е предизвикателство. "Когато разследваш тежък случай, ти се сливаш с него, усещаш болката на потърпевшите, на опечалените. Това те прави по-човечен, по-състрадателен и по-отдаден в работата да стигнеш до справедливост. Тук бих споделил един трагичен случай от пролетта в с. Брестница, общ. Ябланица, където едно десетгодишно дете беше изнасилено и убито. При разговора с бабата на детето, реакцията й  ме покърти: "Какво сте се затъжили бе, майка му и баща му ще си направят друго". Такива истории будят ярост, но и желание за справедливост и те правят съпричастен, добави губернаторът. Лошо е ако разследващата журналистика е, че тя е потенциална маша за разчистване на сметки и използване на секретни документи за изобличаване на личности и за съсипване на съдби и животи", поясни областният управител.

Мирена Петкова също зададе въпрос на областния управител: "Като бивш възпитаник на ГЧЕ "Екзарх Йосиф I" какво бихте ни посъветвали да направим, за да постигнем мечтата си да станем журналисти?"
"За всеки един журналист е важно да знае чужд език. Това е едно голямо предимство в съвременния свят на глобалност и обединеност. Когато аз кандидатствах имах възможност да избирам между актьорско майсторство и журналистика. Да избера перото ме подтикнаха добрите учители по български език и литература Найден Ангелов и Хица Тодорова. Учиха ни да правим анализи на произведенията, да рисуваме с думи", спомни си дългогодишният журналист, сега губернатор. 

И добави, че когато журналистиката взема нещо, тя дава повече. А най-ценното, което отнема е времето. "Журналистът няма работно време от 8 до 5, той посвещава времето и живота си на професията, поглъща го. Журналистиката и отнема здраве, и дава дъглолетие. Най-голямата ми награда като журналист са контактите ми с хората", заключи Недялков.

Млико Недялков е възпитаник на Езиковата гимназия в града. Завършва журналистика в СУ "Климент Охридски" и докторска дисертация по проблемите на печата в Москва. Работил е в "Българска фотография", Дом за политическа просвета, в-к "Дума". Носител на наградата на СБЖ за разследваща журналистика и на "Ловешки меч" през 2003 г. Председател е на Общински съвет Ловеч от 2003 г. до 2011 г. Преди встъпването му в длъжност е репортер на в. "Преса”. Дълги години списва и в. "Ловеч Прес”.

<< Sever.bg във Facebook >>



Областна администрация - Ловеч
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар