Вход | Регистрация

Ловеч 20°C

7-мият реактор в Козлодуй ще издържи и на самолетна катастрофа

По всичко личи, че преговорите с Уестингхаус за строежа на 7-ми реактор в АЕЦ "Козлодуй" ще завършат с успех и там ще бъде поставен американски реактор от 3-то поколение.

Според Майк Кърст, вицепрезидент на компанията за Европа, този тип реактор може да издържи дори и на самолетна катастрофа. Също така би устоял и на земетресение като това във Фукушима.

Нещо любопитно, което Кърст изтъква, е че е имало съгласие от всички политически сили в страната за строеж на 7-ми блок, което е ускорило значително процеса.

"Конкретно имаше анализ - 2-годишен в предишното правителство, което беше на ГЕРБ и този анализ излезе със заключение, че "Козлодуй-7" е правилният проект и че диверсификацията на технологията за ядрената енергетика в България е много важна. Сегашното правителство има същото заключение по въпроса, така че както и да свършат изборите, според нас, проектът с решението на "Уестингхаус", ще продължи", споделя експертът.

"Уестингхаус" в момента преговаря да инвестира в този проект и като част от този анализ оценяваме всички потенциални български фирми, които биха ни съдействали в изграждането на този проект и какви са възможностите ние да пренесем технологията, да обучим бъдещите оператори на тази технология и наистина да използваме наличните български активи, които ни партнират така, както работим в други проекти в европейския регион", заяви още Кърст по отношение на ползата за българския бизнес.

А за реакторът детайлите са следните: "Реакторът се нарича AP 1000, това е поколение 3+ и е единственият реактор в света, който е проектиран да издържа и на самолетна катастрофа, и на такива силни земетресения, като във Фукушима. По отношение на самолетната катастрофа, проектът е разработен в САЩ и след 11 септември можете да се досетите, че фокусът на вниманието е изключително важен по отношение на безопасността на реакторите."

"По отношение на Фукушима, там има уникална система за безопасност, която никой в света я няма към момента. Реакторът сам може да работи, ако електрозахранването, което контролира системите за безопасност, падне. По този начин системите за безопасност продължават да работят поради земното притегляне. Водата е в горния край на реактора и в такива случаи както във Фукушима, просто водата ще изтече надолу поради гравитацията и ще се предотврати голяма катастрофа, на която са податливи други реактори."

По отношение на АЕЦ Белене, Кърст заяви, че е нормално да се строи 7-ми блок, тъй като "там вече има инфраструктура, хора, персонал, мрежи, транспорт, което прави проекта по-евтин".



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар