Пресъздадоха историята на Ловеч от времето на траките до Освобождението
Община Ловеч
Стотици ловчанлии присъстваха на културното събитие, проведено на плаващата сцена в река Осъм. Вчера започнаха първите аудио-визуални спектакли по проекта "Ловеч – корени от миналото – мостове към бъдещето". В 21 ч. снощи стартира второто културно събитие по проекта, което ще провежда в две части. То ще протече в три поредни вечери. Снощи под името "От Мелта до Ловеч" бе показан първият спектакъл - мозайка от живи изпълнения на плаващата сцена и прожекция върху водния екран на документални кадри и игрални възстановки, проследяващи историята на нашия град.
На брега и сцената излязоха Смесеният църковен хор "Евстати Павлов" при Катедрален храм "Света Троица", Смесеният хор "Панайот Пипков" при Ловчанско читалище "Наука – 1876 г.", Общинският духов оркестър, деца от ЦДГ "Радост", доброволци от Клуб "Традиция".
Всички те пресъздадоха историята на Ловеч от времето на траките и Мелта до Освобождението на града. Водещ бе авторът на проекта Николай Йотов, партнираше му малкият Кико. Техни помощници бяха малчуганите от ЦДГ "Радост". Всичко това се случи на плаващата сцена в реката и се излъчваше на водния екран зад нея наживо.
Успех на проекта и поздравления отправха кметът Минчо Казанджиев и Ловчанският митрополит Гавриил. Той произнесе и многолетствие за здраве и спасение на всички. Сред гостите бяха още първият заместник на главата на администрацията на Лотошинския муниципален район Вера Вдовина и председателят на организационно-информационния комитет в Лотошино Лариса Шупорина.
Тази вечер първата част на второто културно събитие продължава със спектакъла "Делниците... Празниците". Той е посветен на фолклора, създаван от любителските творчески колективи от 11 села в община Ловеч: Хлевене, Радювене, Лисец, Скобелево, Брестово, Баховица, Българене, Горно Павликени, Лешница, Пресяка и Брестово.
В този ден се демонстрира най-съществената част на Проекта - съхраняването на нематериално културно наследство в националната система "Живи човешки съкровища". Водещи ще са Елена Георгиева от Етнографския музей в Ловеч и музикалният педагог Юлияна Близнакова.
Проектът ”Ловеч – корени от миналото – мостове към бъдещето” е спечелен от община Ловеч по Оперативна програма "Регионално развитие” 2007-2013 г., схема BG161PO001/1.1-10/2010 "Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития”. Общата стойност на безвъзмездната финансова помощ е 491 433,60 лв. По него е предвидено провеждането на две културни събития в рамките на две години чрез пресъздаване по нов и модерен начин на традиционни за региона обичаи и ритуали.
Организирането и промотирането на иновативното културно събитие се изпълнява от ДЗЗД "Обединение Ловеч - 2012-2013”.