Вход | Регистрация

Ловеч 20°C

Природозащитниците спечелиха делото за Деветашката пещера

РИОСВ-Плевен са действали неправомерно, като са издали разрешение за снимане на филм в пещерата

Природозащитниците спечелиха делото за Деветашката пещера
Снимка: Булфото

Административният съд в Плевен се произнесе в полза на природозащитниците по случая със снимането на филма "Непобедимите" 2 в Деветашката пещера, при което беше нанесена вреда върху популацията на зимуващите в нея прилепи, съобщават от "Зелени Балкани".

Делото беше образувано след жалба от Сдружение "Зелени Балкани” срещу двата акта, с които РИОСВ-Плевен разреши заснемането на холивудската продукция у нас, и заведено в резултат на множество граждански сигнали.

През ноември 2011 г. граждани, експерти по изследване на прилепите, спелеолози и неправителствени организации сигнализираха държавните институции, че снимането на филма "Непобедимите" 2 в Деветашката пещера не само има крайно негативно въздействие върху зимуващите прилепи в нея, но и нарушава редица закони и нормативни актове.

Според настоящото решение на съда "...административният орган" (в случая РИОСВ Плевен) "е постановил актове, несъответни и на целта на Закона за защитените територии", което потвърждава тезата на природозащитниците, че РИОСВ е нарушила този основен природозащитен закон, който има "водеща роля" по отношение на дейностите в защитената територия.

Съдът постанови, че филмовата компания не е била нито собственик, нито ползвател в защитената територия и не попада в обхвата на законовите основания, използвани от РИОСВ Плевен да извърши съгласуване по § 7, във връзка с чл.11 от Закона за защитените територии – т.е. филмовата компания неправомерно е получила разрешението за снимки в пещерата.

Съдът постанови също, че с оглед попадането на защитената територия в две защитени зони от екологичната мрежа Натура 2000, РИОСВ Плевен е трябвало да проведе процедура по оценка за съвместимост на основание чл.31 от Закона за биологичното разнообразие.

РИОСВ изцяло е в нарушение на закона и е "прескочила" една от законовите стъпки, чиято цел е да гарантира, че няма да се допусне увреждане на местообитанията и видовете от общоевропейска значимост.

Въпреки че решението на съда излезе твърде късно, за да доведе до преустановяване на вече доказано незаконните действия, това дело е важен прецедент в историята на усилията за опазване на пещерите в България, заявяват от "Зелени Балкани".

"Надяваме се решението на съда да доведе до преразглеждане на позиция на МОСВ и да бъдат наказани отговорните лица - нещо, за което НПО и експерти настояват от самото начало на случая. С това дейностите по случая с Деветашката пещера не са приключили - все още се разглеждат сигналите, изпратени до Европейската комисия и Бернската конвенция", заявяват природозащитниците.

________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар