Вход | Регистрация
Ловеч 20°C

С чевермета и фолклорни ритми започна Националният събор на овцевъдите +СНИМКИ

Той беше открит днес с изпълнение на песента "Излел е Дельо хайдутин"

С чевермета и фолклорни ритми започна Националният събор на овцевъдите +СНИМКИ

Петият Национален събор на овцевъдите беше открит днес с калоферски гайдари, разлошки зурни и "Излел е Дельо хайдутин". Фермери от цялата страна, гости от 24 държави и хиляди посетители се стекоха на връх Гергьовден край Петропавловскиия манастир до Лясковец за юбилейни издание на мащабното събитие.

Емблематичната за България песен, полетяла и в космоса, беше изпълнена от 7-годишната Мария Бечева от Чепеларе.

"Нашата цел е да представим по достоен начин сектора овцевъдство, да мотивираме фермерите, да насърчим търсенето на качествени български храни и не на последно място, да съхраним и предадем на идващите поколения нашата етнокултура, съхранила ни като нация", каза при откриването Симеон Караколев, председател на Национална асоциация за развъждане на млечни овце в България (НАРМОБ) и организатор на Събора.

Заради нодуларния дерматит и усложнената епизоотична обстановка в страната това издание на Събора е без атрактивното изложение на овце и кози.

Кметът на Велико Търново Даниел Панов като председател на Националното сдружение на общините и кметицата на Лясковец Ивелина Гецова, в присъствието на дипломати от Беларус, Мароко, КНДР, Кувейт ,Русия и Молдова и представители на браншови организации от 18 държави от Европа и Централна Азия, срязаха лентата за откриване на събитието.

Поздравителни адреси за старта на Събора изпратиха министърът на земеделието и храните Десислава Танева и министърът на туризма Николина Ангелкова.

Над 55 занаятчии, 17 фирми със селскостопанска техника, оборудване и фуражи, 10 производители на местни и млечни овчи и кози продукти се представят на тазгодишния сбор. В първия му ден край Петропавловския манастир се въртяха десетки чевермета, Ути Бъчваров сготви Гергьовски курбан, а на две сцени започна Фолклорният конкурс "Заблеяло ми агънце", в който участват над 2000 изпълнители.

Развитието на овцевъдството у нас през вековете е представено в мобилни музейни експозиции. Голям интерес предизвика пътуващото читалище "Бащино огнище", което в своята експозиция на колела представя българската войнска чест.

Стотици деца се забавляваха в детската творителница, а сред тях бяха деца от Училището по занаяти и изкуства "Димитър Екимов" в с. Русаля и от Дома за деца лишени от родителски грижи "Димчо Дебелянов", Силистра.

Съборът на овцевъдите продължава в събота и неделя с фермерски състезания, конкурси за най-добро сирене и кашкавал, изложби на кучета и коне, народни борби, богата фолклорна програма, нестинари и народни веселия.

Съборът на овцевъдите е събитие единствено по рода и мащабите си не само в България, но и на Балканския полуостров и без аналог в Европа. То се организира от Фондация "Наследство в бъдещето" и Национална асоциация за развъждане на млечни овце в България (НАРМОБ), със съдействието на Министерството на земеделието и храните на Република България и подкрепата на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар