Вход | Регистрация
Ловеч 20°C

Фотоизложба "разказва" за живота и делото на първия кмет

Фотоизложба "разказва" за живота и делото на първия кмет
Община Ловеч

Интересна фотоизлобжа експонираха в Ловеч.

Тя е представена на големи пана пред сградата на Общината и проследява живота и делото на първия кмет на Ловеч Иван Драсов. Изготвена е от Регионалния исторически музей по повод 165-годишнината от рождението на именития ловешки националреволюционер, общественик и държавник. С илюстрации и обяснителни текстове се акцентира върху по-важните моменти в битието му. Той е бил съратник на Левски, Панайот Хитов и Ботев.

След освобождението  на Ловеч през 1877 г. Иван Драсов е избран за негов пръв кмет, а впоследствие за народен представител в Първото Велико и Второто обикновено народно събрание. Назначаван е за окръжен управител на редица градове, с най–голяма продължителност е бил във Велико Търново и Варна.

Изложбата е част от проявите, посветени на 136-годишнината от освобождението на Ловеч и от създаването на местното управление.

Днес, 22 август Ловеч чества 136 години от Освобождението си и от създаването на местното управление.

През 1877 г. градът е окончателно (за втори път) освободен от поробителите. Герой на деня от победата на руснаците при Ловеч е ген. Скобелев. Година по-късно той пише в телеграма до градския съвет на Ловеч: "Дано пролятата на 22 август кръв послужи като залог за сигурното развитие на независимостта и силата на толкова скъпата за руското сърце България”.

Преди 136 години на 31 август в Ловеч е създадено местно управление. Градът е един от първите в страната, пристъпил към уреждане на градската власт и изграждане на български учреждения. Основите на местната власт в сътрудничество с Временното руско управление полага Иван Драсов, национал-революционер, общественик, депутат в първото Велико Народно събрание.

За Деня на Освобождението община Ловеч прави подарък на своите съграждани. В 21.00 ч., тази вечер,, на 8-метров екран на сцената в квартал Вароша е прожекцията на руския филм "Турски гамбит”. Входът е свободен, подсигурени са 250 седящи места.

В 17.30 ч., в катедралния храм "Света Троица” ще бъде отслужена панихида за загиналите, ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметника в двора на храма и пред паметната плоча на Цачо Шишков на едноименната улица. В 19.00 ч. венци и цветя ще бъдат поднесени на Алеята на българо-руската дружба, пред Белия и Черния паметник. От там ще тръгне след това шествие до паметника на войводата Тодор Кирков във Вароша, където ще се проведе тържественият ритуал по поднасяне на венци и цветя от признателните поколения.

 

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар