Вход | Регистрация
Ловеч 20°C

Подписка за референдум са подели от Движение "Модерна България"

Въпросите касаят гражданския контрол на политици и закони

Подписка за референдум са подели от Движение "Модерна България"
Част от ИК на движение "Модерна България"
Снимка: Север.бг

С граждански Манифест за смяна на системата и предложение за провеждането на референдум по два ключови въпроса от Манифеста излязоха от Движение "Модерна България". Движението е създадено през юни 2012 г. като основната кауза, залегнала в гражданския Манифест за смяна на системата е приет на 24 юни 2012 г.  и касае гражданския контрол върху власт и политици.

Така Борислав Цеков, един от организаторите на Движението представи идеите и целите, по които се работи. С него във Велико Търново, като представители на Инициативния комитет, бяха Здравка Кръстева - юрист и преподавател в ЮФ на СУ, Емил Георгиев - програмен директор на Института за модерна политика и преподавател във Философския факултет на СУ и Михаил Михалев - отскорошен съмишленик от Великотърновски регион.

"Гражданското движение не е от лидерски характер - то е конгломерат от 74 граждански организации - разнородни, разнокалибрени, от цялата страна - читалища, типични НПО, по-широки обществени организации, потребителски сдружения и др. Експертните разработки на Манифеста за смяна на системата са започнати през есента на миналата година. Това не е стихиен набор от хрумвания, а дълбоко премислени и базирани на чуждестранния опит 20 реформаторски идеи. Част от тях са познати, други са абсолютно иновативни за България.", обяви Цеков.

Двата въпроса, които поставят от Движението за Национален референдум са ключови от гледна точка на гражданския контрол и дават едно оръжие на гражданите срещу политици и срещу закони. Решението е взето на 16 декември миналата година от над 80 граждански структури на среща в София.

Въвеждането на механизъм срещу предсрочно отзоваване на народни представители, общински съветници и кметове е първият въпрос в искания от Движението референдум. "След няколкомесечни консултации с водещи конституционалисти и стъпвайки на опита на други страни направихме разработка и сме готови не само с въпроса, но и с конкретен и изчерпателен преглед къде и как в развитите страни като САЩ, Канада, Германия, Великобритания, се прилагат процедурите за отзоваване.", поясни Цеков.

Той даде пример и с държава от "нашата черга" - Латвия, където през 2008 г. под влиянието на подета гражданска инициатива за референдум, Парламентът е задължен да промени Конституция и да въведе механизъм за предсрочно отзоваване не само на отделни депутати, а на целия парламент.

Вторият въпрос за референдум е свързан с гражданския контрол върху законите или възможността за т.нар. "индивидуална жалба пред Конституционния съд".

"Това не значи всеки да ходи да си решава споровете в Конституционния съд и да го превърнем в Районен съд, заливайки го с милиони жалби. Не се решават частни спорове. Става дума за жалба от гражданин, който оспорва конституциоснователността на закон, нарушаващ основните права и свободи, регламентирани в главата от Конституцията.", допълни Борисла Цеков.

"Изключително лесно е тези две идеи да бъдат регламентирани нормативно. По отношение на отзоваването една поправка в Закона за местното самоуправление и местната администрация, относно отзоваването на общински съветници и кметове; една конституционна алинея, относно отзоваването на депутати и една още по-малка конституционна алинея, която дава правото на индивидуална жалба за сезиране на конституционния съд. Толкоз!", обобщи Цеков.

Над 40 хиляди души вече са подкрепили подписката в цялата страна. Пунктове за събиране на подписи вече има открити във Видин, в София, в Стара Загора, в Благоевград, във Варна,. Утре  представителите на ИК ще посетят и Русе, в петък - Сливен, след което - Пловдив.

"Цялата страна е обхваната с различни граждански структури, които участват в Движение "Модерна България" и които са ангажирани със събирането на тази подписка. Срокът за събирането на необходимите 500 хиляди подписа е 11 май 2013 г. Каквито и да са политическите сили в Парламента, ще внесем подписката, за насрочване през октомври на референдум по тези два въпроса.", категоричен бе Цеков.

В създадения широк и надпартиен по характер Инициативен комитет на Движение "Модерна България" са се включили много университетски преподаватели и хора с различни политически биографии, сред които изпъкват имената на първия демократично избран президент д-р Желю Желев, Гиньо Ганев, проф. Огнян Герджиков - все хора, които, според думите на Борислав Цеков "политически може би не биха искали да седнат на една маса, но са обединени от идеята, че двата въпроса са ключови от гледна точка на гражданския контрол".

Подписката във Велико Търново стартира от днес и ще бъде мобилна, обяви Михаил Михалев. Местата, на които това ще става, са големите търговски обекти и местата за провеждане на протестите в града.




Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар