Четири глоби за ДПС за агитация на турски език
Още по темата
Повече за:
Централната избирателна комисия е наложила на Движение за права и свободи четири глоби за агитация на чужд език, съобщи БиТиВи. Три от санкциите са за Лютви Местан, а една за Хюсеин Хафъзов.
За всяко от нарушенията на Местан и Хафъзов глобата варира от 200 до 2000 лева, което означава, че лидерът на ДПС може да бъде санкциониран с 6000 лв.
Поводът за санкциите са случаи на агитация на чужд език (турски), в различни населени места по време на предизборната кампания.
Изказванията на Хафъзов могат да се тълкуват като призив за национално и етническо противопоставяне и ЦИК ще сезира прокуратурата. Проблемът е, че става дума за агитация на територията на Турция, а българските закони не могат да действат на територията на друга държава.