Пак ще се пие и пак ще се празнува!
festivalnaslivata.com
"Български фестивал на сливата" ще се проведе в Троян от 19 до 22 септември.
Местата на провеждане на форума остават непроменени – централният градски площад и изложбените зали на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата – с. Орешак.
В петък, 19 септември е планирано атрактивно и запомнящо се официално откриване, което да нажежи фестивалния дух за следващите дни като зареди гостите с много емоция и настроение.
В серия музикални и танцови спектакли гостуващи и местни самодейни състави ще представят пъстротата на българското фолклорно изкуство през следващите няколко дни.
В два поредни дни - събота и неделя гражданите и гостите на града ще имат възможност не само да наблюдават дестилиране на ракия, изваряване на сливов мармалад и приготвяне на характерното за района сватбарско жито, но и да дегустират приготвените на място продукти, съобщават организаторите.
През втората фестивална вечер фолклорът ще отстъпи, за да даде път на младото поколение – акцентът ще бъде поставен върху поп, рок и хип–хоп изпълнения, в които и младежката публика ще може да открие нещо за себе си.
На свой щанд ще се представят специалистите от Института по планинско животновъдство и земеделие в Троян, които ще представят специално селектирани био- храни и напитки. Ще бъде предложено огромно разнообразие от растителни, млечни и местни продукти, голяма част, от които могат да бъдат опитани единствено в региона.
Отново всички желаещи ще могат да опитат сливово меню в заведенията от "Сливовата лига’’, в което традиционните сливови ястия и напитки ще бъдат представени по нов и много оригинален начин.
Не са забравени и конкурсите на сливова тематика – сили отново ще премерят най–сръчните готвачи, най–добрите производители на ракия, магазините и учреждения с най–красиво аранжирани витрини.
Едно от дългоочакваните събития в богатата програма на фестивала е ,,Улицата на занаятите’’, която по традиция ще бъде разположена на пешеходната алея до централния площад. Тук майстори занаятчии ще изложат своите произведения, свързани със сливовата култура и с традиционните български занаяти. Почитателите на ръчно изработените бижута и сувенири ще открият красиви накити, рисувано стъкло и коприна, керамични изделия, тъкани и плетива, изделия от дърво, сладкарски изкушения от сливи и др. като успоредно с това наблюдават и уникални демонстрации на изработката на сувенирите.
Всеки ден ще се провеждат арт ателиета по керамика, рисуване и дърворезба. В Музея на занаятите ще се любувате на откритата изложба за сливата и направената възстановка на ракиджийница.
На 20 септември ,,Винпром – Троян’’ АД ще се включи в Българския фестивал на сливата като организира "Ден на отворените бутилки". И тази година от фирмата няма да изневерят на традицията и ще отворят вратите и бутилките си специално за всички посетители на фестивала. Освен дегустацията на подбрани видове ракии, гостите ще могат да научат и интересни факти за производството на прословутата троянска сливова.
Пищно и многоцветно ревю на традиционни носии по главната улица на града, ще подготви представянето на запомнящ се спектакъл през третата фестивална вечер. Това е и голямата изненада и комплимент за публиката, които подготвят организаторите.
В понеделник – 22 септември ще бъдат наградени победителите от конкурсите.
За пръв път в селата от общината се организира предфестивална програма в седмицата преди началото на фестивала, на която с песни и танци местните хора ще подготвят участието си в Български фестивал на сливата и конкурсите.
"Български фестивал на сливата" обединява в едно традиционен поминък, занаяти, творчество и иновация. Получил широка национална, а и международна популярност, през 2013 година фестивалът събра на едно място над 6 000 хиляди граждани и гости на града, които се насладиха на богата и ранообразна танцова и музикална програма, докоснаха се до неповторимия дух на занаятите, опознаха живото наследство на запазената за Троян марка – отглеждането на сливи и производството на сливова ракия.
Началото на фестивала е поставено в Националното изложение на народните художествени занаяти в село Орешак през 1993 година. От 1997 година празникът се провежда паралелно в град Троян и Националното изложение.