Вход | Регистрация
Ловеч 20°C

Световен ден за борба със сушата

Световен ден за борба със сушата
Снимка: sxc.hu

Днешният 17 юни, международната общност отбелязва като Световен ден за борба със сушата и настъпването на пустините.

Отбелязването му има за цел да напомни на хората, че планетата ни се превръща в пустиня. Има наистина спешната необходимост от спиране на процеса на опустиняване и поставяне на въпроса със сушата в центъра на вниманието. Денят се чества от 1995 г. с резолюция 49/115 на Общото събрание на ООН, приета на 30 януари 1995 г.

Специалистите отчитат, че в България през последните години има струпване на валежите в един влажен период. Очаква се обостряне на климата, т.е. имаме по-високи максимални температури и по-високи минимални температури. Има една промяна на равномерността на валежите и ако тази тенденция се закрепи, ще имаме много големи промени и върху растителността в страната.

Не закъсняват и коментарите и търсенето на различни гледни точки по проблема от страна на български медии. Ето част от тях:

Намалените запаси от храна заради сушата през миналата година и намаленото селскостопанско производство може да вдигнат цените на храните в световен мащаб с 15 до 40 на сто, сочи доклад на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО). В документа се занижава прогнозата за ръста на селскостопанското производство до 1,5% годишно до 2022 г. Предходните разчети бяха за 2,1% ръст. Високите цени на храните са стимул за увеличаване на производството, пише "Стандарт".

Жът­вата на пшеницата ще започне по-рано от обичай­ното – още в края на юни или началото на юли, заради по-бързото узряване на класовете, съобщи в Деня на отворените врати в Доб­ру­джан­с­кия земедел­ски инс­титут селек­ционерът доцент д-р Доб­ринка Атанасова, цитирана от в. "Земя". Зър­ноп­роиз­водителите в Доб­ру­джа обик­новено масово започ­ват да прибират рекол­тата към средата на юли. В Доб­рич­кия регион, който е най-големият произ­водител на хлебно зърно в страната, площите с пшеница дос­тигат 1 183 000 декара при 1 114 000 декара през предиш­ната стопан­ска година.

Независимо от по-ранното начало на кам­панията заради продъл­жител­ното засушаване, очаква се сред­ният добив от пшеницата в Доб­рич­кия регион да дос­тигне 500–550 килог­рама — почти кол­кото и през миналата година, комен­тира селек­ционерът пред жур­налисти. По инфор­мация на Атанасова в района на Генерал Тошево от началото на май не е валял никакъв дъжд. Земята се е нацепила от лип­сата на влага. В масивите на науч­ния инс­титут ком­бай­ните вероятно ще ожънат по 600–700 килог­рама от декар. По думите на Атанасова пшенич­ните полета в региона, където засега не са пад­нали проливни дъж­дове, са чисти от болести и качес­т­вото на зър­ното е добро, с високо съдър­жание на глутен.

Ако бури и градушки сполетят и Доб­рич­кия регион, има опас­ност от полягане на посевите. При големи валежи е въз­можно вторично зап­левеляване на масивите, което би зат­руд­нило прибирането на рекол­тата, предуп­реди дирек­торът на инс­титута доцент д-р Иван Киряков, пише още аграрния вестник.

Да мобилизират резервите си против сушата, призовава ООН правителствата в целия свят. През изминалата година част от Испания и Италия, а също и редица страни от Източна Европа, пострадаха от силната суша, пише и "Български фермер". Тя предизвика и сериозни горски пожари.

От 1970 г. досега площите пострадали от суша по света са се увеличили двойно. Миналата година тя застраши и продоволствената безопасност и земеделското производство в САЩ, Мексико, Бразилия, Аржентина, части от Китай и Индия, Русия и Австралия.

В най-пострадалите страни живее и най-бедното население.
Най-уязвимите са Африка и част от Западна Азия, които са подложени на особено голям риск и последствията от сушата там може да са много фатални. Генералният директор на ФАО Жозе Грациано да Силва заяви, че сушата предизвиква гибел и миграция на хората много повече от циклоните, наводненията или земетресенията. това още веднъж доказва, че сушата е най-разрушителното стихийно бедствие в света.

На форум в Женева представителите на ООН /ФАО/ и Световната организация по метеорология, обявиха, че ще работят съвместно, за по-добро управление на сушата по целия свят.  Представители на ООН заявиха, че главната им цел ще е активизиране на политиката за борба със сушата.

По прогнозите на експертите тази година ще пострадат още повече площи.

<< Sever.bg във Facebook >>





Докладвай за нередност в статията
Добави коментар