Ловеч 20°C

"Литекс" загуби домакинството си срещу "Динамо" Киев

"Оранжевите" отстъпиха в крайния резултат, макар и да изнесоха един от най-силните си мачове в евротурнирите

Снимка: Булфото

Шампионът на България "Литекс" загуби с 1:2 домакинството си срещу "Динамо" Киев от фазата на директните елиминации за влизане в групите на Лига Европа. Поражението от украинския гранд значително намалява шансовете на ловчанлии да излязат краен победител от двубоя, но все пак всичко ще се реши в срещата реванш.

"Литекс" изигра един от най-силните си мачове в европейските клубни турнири, изправяйки се като равен с равен срещу именития си съперник. Двубоят на Градския стадион в Ловеч обаче започна много лошо за домакините, след като още в седмата минута вратарят на домакините бе принуден да извърши нарушение в наказателното поле срещу Милевски, който бе оставен сам срещу него. Гръцкият главен рефер Михалис Кукулакис отсъди дузпа, която Мишол Нинкович реализира безпроблемно.

Ранното попадение се отрази като леден душ на "оранжевите", които побързаха да вземат инициативата в свои ръце, оказвайки сериозен натиск върху халфовата линия и защитата на украинците. Резултатът не закъсня и само шест минути след гола на "Динамо" Христо Янев изравни със свиреп шут от границата на наказателното поле, който влетя неспасяемо в горния десен ъгъл на вратата, пазена от Шовковски.

До края на първото полувреме "Литекс" упражни осезаем натиск, който на няколко пъти можеше да донесе ново попадение. Най-активни за домакините бяха Том и Янев, които създадоха доста главоболия на украинската защита. Бранителите на гостите се видяха принудени да спират атаките на "оранжевите" с нарушения, а в предни позиции "Динамо" имаше само епизодични проблясъци. В добавените минути на първото полувреме реферът Кукулакис подмина явно нарушение за картон на Еременко срещу Христо Янев, което щеше да означава автоматично изгонване на финландския национал, който вече бе декориран в жълто.

През втората част и двата отбора вдигнаха оборотите, като нападателите на няколко пъти се озоваваха на изгодни позиции, без да имат успех в завършващия удар. Опитът на украинците се оказа решаващ и те излязоха победители от надиграването, реализирайки второ попадение в 77-ата минута. Милевски подаде към Еременко по левия фланг, а той центрира отлично към Браун, който реализира с глава от непосредствена близост.

След гола "Литекс" се опита да възстанови равенството отново, но защитата на киевчани се справи без особени затруднения с натиска на домакините. В последните минути "Динамо" дори можеше да отбележи още един гол, но опасен удар на Харуна премина на сантиметри от лявата греда на Виничиус.

Въпреки неприятната загуба, шампионът на България все пак има шансове да продължи напред, но трябва да отбележи поне две попадения в Киев.