Ловеч 20°C

"Литекс" победи "Спортист" с лекота

"Оранжевите" се наложиха с 5:0 в на Градския стадион в Своге

Снимка: Булфото

"Литекс" преодоля без никакви проблеми 1/16 финалната фаза на турнира за Купата на България по футбол, след като направо разби втородизизионния "Спортист" на собствения му стадион в Своге. Ловчанлии владееха инициативата през цялото време и резултатът е съвсем закономерен.

Домакините от "Спортист" бяха донякъде равностойни само в началните минути на срещата, когато успяваха да удържат натиска на далеч по-титулувания си съперник. Поради самоотвержената им игра в защита първото попадение падна чак в 37-ата минута, когато Момчил Цветанов простреля от воле вратаря Годжев и сложи начало на солидната голова серия, макар и до почивката да не се случи нищо интересно.

"Спортист" инкасира второ попадение само 6 минути след възобновяването на играта, когато френският бранител на "оранжевите" Бернар Итуа покачи на 2:0 след изстрел с глава. Този гол съвсем свали гарда на домакините и те изпаднаха в глуха защита. Няколко минути по-късно ветеранът Светослав Тодоров бе близо до това да запише името си сред голмайсторите, но защитник на "шоколадите" се хвърли самопожертвователно на пътя на топката.

Нищо обаче не спаси домакините в 61-ата минута, в която Момчил Цветанов се разписа за втори път, за да направи резултата класически. 120 секунди бяха необходими на Светльо Тодоров, за да поправи грешката си и да направи 4:0. Той се възползва от перфектно дълго подаване на колегата си в атака Деян Джерманович, за да плъзне елегантно топката в мрежата.

До края на срещата остана време и за самия Джерманович да се разпише. Той го направи в последните секунди на мача. Имайки предвид сериозното изоставане на "Литекс" от водачите във временното класиране на "А" група, твърде вероятно е турнирът за Купата на България да се окаже единствената възможност пред отбора да запише трофей през този сезон.

Ето и пълната статистика от срещата:

"Спортист": Годжев, Ст. Тодоров, Л. Николов, Стефанов (Васев), Василев (Стоичков), Младенов, Лаков, М. Тодоров, Атанасов, Борисов, Будинов (Да Коста)

"Литекс": Александров, Итуа, Янев, Св. Тодоров (Кодо), Мирасема, Флорес (Джерманович), Попов, Ил. Миланов, Цветков, Пл. Николов (Сандриньо), Цветанов

Съдия: Радан Мирянов

Жълти картони: Стефанов, М. Тодоров ("Спортист"); Итуа ("Литекс")

"Спортист" - "Литекс" 0:5

0:1 - Цветанов ('37)

0:2 - Итуа ('51)

0:3 - Цветанов ('61)