Габрово спечели туристически проект за над 6 млн. лева
Българският Манчестър ще инвестира средствата в "Етъра", АИР "Боженци", "Дечковата къща" и музея на ул. Николаевска
Снимка: Булфото
Габрово е третият град от Северна Централна България, който може да се похвали със спечелването на мащабен туристически проект по схемата за подкрепа и развитие на природни, културни и исторически атракции към ОП "Регионално развитие".
Българският Манчестър ще усвои 6 195 596 лева, от които собственият принос на община Габрово е 275 704 лева. Инвестицията ще бъде вложена в четири обекта - АЕК "Етъра”, АИР "Боженци” и Дечковата къща, както и обособяването на бившата сграда на Регионалния исторически музей на ул. "Николаевска” 3.
Проектът цели да допринесе за повишаването на привлекателността и конкурентноспособността на Община Габрово като национален туристически център чрез разнообразяване на туристическото предлагане; развиването на атракции в градската зона и на закрито; създаването на атракции, които използват съвременни технологии и представят динамично експозициите; създаване и въвеждане на нови програми за анимация; изграждане и реконструиране на съпътстващата туристическите обекти инфраструктура.
Ето и заложените дейности в проекта по обекти:
1. В АЕК "Етъра”:
- възстановяване на Балканджийската мандра;
- изграждане на подпорна стена, алея и паркинг;
- озеленяване;
- изграждане на система за видеонаблюдение;
- възстановяване на компрометирана калдаръмена настилка;
- подмяна и инсталиране на ново, включително художествено осветление.
- аудио гайд ситема за индивидуално ползване, чрез която ще може да се получава;
- информация при индивидуални турове;
- система за достъп и автоматична разплащателна машина за входни билети;
- киоск – терминал за информационно подпомагане;
- WiFi система за безплатен Интернет за удобство на посетителите.
Ще бъде доставена и малка компактна снегопочистваща техника, с цел да се увеличи комфорта и възприятията на посетителите през зимата, както и за улеснение на персонала на комплекса за поддръжка на голямата територия.
2. В АИР "Боженци” са предвидени:
- реставрация и адаптация на административната сграда;
- реставрация и адаптация на старото и новото школо;
- реставрационни работи и консервация на къщите "Дончо Попа” и "Митьо Станев”;
- изграждане на паркинг и обслужваща сграда при входа на АИР "Боженци” ;
- озеленяване;
- подмяна на около 1/3 от калдаръмената настилка в архитектурно-историческия резерват;
- изграждане на система за видеонаблюдение;
- подмяна и инсталиране на ново, включително художествено осветление.
За реставрираните обекти ще бъде доставено и необходимото оборудване:
- за музей "Старото школо”- мултифинкционални столове с маси, стелажи, мултимедийна система, олекотени столове, стативи и консумативи за рисуване;
- за музей "Ново школо” - бюра, столове, стелажи, компютърна конфигурация и периферни устройство, фототехника, киоски ;
- за административната сграда - компютърно оборудване и офис обзавеждане;
- за къщата "Дончо Попа” - градинско обзавеждане, информационни указателни табели, декори и реквизити;
- за комплекса ще бъде изградена информационна система за управление на туристическите услуги и система за достъп и билети /разплащателна машина за паркинг/, WiFi система за безплатен Интернет;
- ще бъде закупена и снегопочистваща техника.
3. В "Дечкова къща” предстои:
- консервация, реставрация и адаптация на къщата-музей;
- преустройване на приземния етаж, където ще бъдат изградени и разположени "ретро” дрогерия и "ретро” фотоателие, като по този начин ще бъдат представени типични градски занаяти, което до момента липсва в Габрово.
Предвидена е доставката на експозиционно оборудване и обзавеждане, декори, предмети от бита, ретро костюми и др.
4. В музей на ул. "Николаевска” 3 ще бъдат извършени:
- Реставрация и адаптация на музейна сграда в т.ч. архитектура /с изключително ефектно и атрактивно архитектурно решение/, Ел, ВиК, ОВ, осветление, пожаро известяване, асансьорна уредба;
- Създаване на експозиция – атракцион "Индустриално Габрово”, което ще предложи поглед и върху развитието на града в по-новите епохи с експозиции за индустрията в края на 19 век, периода до 1944 г., епохата на социализма и съвремието. Тя ще бъде базирана на най-съвременни технологии и ще разчита на интерактивния подход.
На практика ще бъде създаден първият виртуален музей в България чрез въведени интерактивни високотехнологични стандартни инсталации за визуализация на анимациите на местни и традиционни производства в експозиция–атракцион. Виртуалността на експозициите създава възможност за тяхното бързо променяне и актуализиране.
Като бонус към експозицията са предвидени и ефектни 10-минутни вечерни прожекции върху фасадата, които ще привличат младите хора. Уникалността на това съоръжение предполага, че експозицията ще бъде отворена за посетители и вечерно време, което е нетрадиционно за останалите музеи, но е времето, когато младите хора са по-активни и търсят възможности за забавления.
По проекта ще бъдат доставени и две устройства за панорамно наблюдение, които ще се разположат на високи точки над града с панорамна гледка. Предвидени са и специализирани обучения на 15 служители в областта на туризма и анимацията.
Ще бъдат разработени нови рекламни материали за всеки един от обектите, специализиран рекламен каталог, 10-минутен рекламен филм. Предвидено е изработването на графични знаци, интернет банер и дизайн на билети за всеки един от обектите.
Реализирането на проекта ще допринесе за развитието на разнообразни атракции, което ще позволи да се интегрират атракциите в общината, за да се разшири максимално кръгът от потенциални посетители.
Продължителността на проекта е 24 месеца.