Вход | Регистрация

Ловеч 20°C

Обсъждат бъдещето на училището за планински водачи

Обсъждат бъдещето на училището за планински водачи
СОУ "Васил Левски" - Черни Осъм

Бъдещето на единствената у нас специализирана паралелка за планински водачи в СОУ "Васил Левски" в Черни Осъм бе обсъдено от учителите и областния управител Ваня Събчева при посещението й в училището.

По данни на директора Румяна Велепка, 132-ма са възпитаниците на учебното заведение и са от всички региони. От учениците 44 са в дневна форма на обучение в специалността "Туризъм", направление Планински водачи", а 11 са в самостоятелна форма на обучение. 19 са педагозите, които работят с децата по националните програми на Министерство на образованието.

Училището само дофинаснира планинските водачи от спестявания в делегирания си бюджет, а реализираните икономии са от самостоятелно извършване на ремонти. Целта е да се запази професионалната паралелка /която всяка година е на ръба/, защото е единствена в страната и защото подготвя наистина добри специалисти в тази област, е грижата на учителите. За следващата учебна година те предвиждат нова мащабна рекламна кампания на училището във всички региони на страната.

Кандидатстване по различните програми с проекти, разработени от преподавателския екип, е разковничето, е мнението на областния управител. Съветът на Ваня Събчева е да активизират контактите си както в чужбина, така и с туристическия бранш и Българския туристически съюз у нас.

Деца, завършили за планински водачи в училището, вече работят като такива и като ски-учители в Банско и на Витоша, голяма част от тях са студенти и в Националната спортна академия и реално прилагат в практиката си знанията, придобити за 4 години.

Тук децата се научават да бъдат отговорни, превръщат се в личности с характер и идеи, създават приятелства за цял живот, като преодоляват заедно всякакви препятствия в планината, научават се да оцеляват, да си помагат, е обяснението на учителите. И поясняват, че в училището се учи ски-бягане, ски-алпинизъм, биатлон, изкачване на ледени скали, а през лятото децата катерят върхове, практикуват рафтинг, кану-каяк, бънджи скокове, като с това преодоляват вътрешните си страхове – от високо, тясно, тъмно.

В училището се пази и тачи духът на създателя му Минко Занковски. И, макар и отдавна да не е сред живите, учители и деца се стараят да бъдат негови верни последователи.

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 



Източник: радио зетра
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар