Вход | Регистрация

БВП да бъде заменен с "брутно вътрешно щастие" обсъждат в ООН

"Моделът не е икономически смислен и е причина за саморазрушителни действия", смята премиерът на Бутан Джигме Тинли

БВП да бъде заменен с "брутно вътрешно щастие" обсъждат в ООН
Уикипедия

Концепцията за брутен вътрешен продукт да бъде заменена с тази за брутно вътрешно щастие, предложи премиерът на Бутан Джигме Тинли на среща на ООН. Според него това е задължително, ако човечеството иска да избегне настоящия си неустойчив и саморазрушителен курс, предаде Асошиейтед прес.

Срещата на високо равнище бе свикана от малката хималайска държава, с цел разработването на нов икономически модел, базиран на принципите на щастието и добруването. Според първия доклад на ООН Бутан е най-щастливата страна в Азия.

Селското стопанство заема 45%-ен дял от икономиката на кралството, като основен приоритет имат отглеждането на основните култури - ориз, чай и царевица, дърводобивът и преработването на дървен материал и животновъдството. Обслужването и туризмът са със същия процент, а най-слабо застъпена /едва 10%/ е индустрията - кожарство, металообработване и текстилна промишленост.

"Моделът за развитие, базиран на БВП, който предполага безкраен растеж на планета с ограничени ресурси, вече не е икономически смислен. Той е причината за нашите безотговорни, неморални и саморазрушителни действия", смята Тинли. По думите му целта на развитието трябва да е създаване на благоприятни условия чрез държавна политика за преследване на крайната цел - щастието от всички граждани.

В конференцията под мотото "Щастие и добруване: Определяне на нова икономическа парадигма" участваха стотици държавни представители, академици и други обществени лидери.

Най-щастливите страни са Дания, Норвегия, Финландия и Холандия, а бедни държави като Того, Бенин, Централноафриканска република и Сиера Леоне са на последно място, сочи още направеното от ООН проучване. Според него обаче социални фактори като силата на социалната подкрепа, липсата на корупция и степента на лична свобода са по-важни от богатството.

В доклада са дадени и някои практични предложения на правителствата да направят гражданите си по-щастливи, като например да посрещат основните им нужди, да засилят социалната система, да прилагат активна трудова политика, да подобрят услугите, свързани с психическото здраве, да подкрепят съчувствието, алтруизма и честността и да помагат на обществото да устоява на хиперкомерсиализма, съобщава БТА.


_______________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 

 














Източник: Dnes.bg
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар