Българският лев е четвърти по "красота"
iNews/Радила Радилова
Българският лев е в челната петица по "красота".
Той успя да изпревари американския долар в оценката на швейцарските финансисти за най-красива валута в света и се нареди четвърти. Така в класацията са съответно - първи украинската гривна, втори - австралийският долар, трети - еврото, четвърти - българският лев и пети - американският долар.
Класацията е на Комисията по естетика на Международната финансова банка в Швейцария.
Повече от 50 валути са били оценявани от експертите, като при класирането са вземани предвид естетиката на дизайна, покупателната способност, историческата значимост на хората, чиито портрети се намират на банкнотите, както и продължителността на употребата им, съобщава БНР.
Българският лев навърши 133 г. Името на нашата парична единица идва от "левъ” – остарялата форма на думата "лъв”, използвана у нас през XIX век. В тази дума се крие емоционален подтекст за силата на българския дух, въплътен в лъва, символ и на национално-освободителните войни на българите. Левът става национална валута след Освобождението на България от османско владичество. През 1880 г. е приет Закон за правото на резание монети в Княжеството, а на следващата година се появяват и първите оригинални български монети.
Две години по-късно излизат и първите банкноти.
Специалисти твърдят, че през годините българският лев се е обезценил 11 пъти, а за 133 г. е преживял три инфлационни кризи. Днес най-използваните за разплащания са купюрите от 10 и 20 лв., които представляват повече от половината от банкнотите в обращение. А най-употребяваната монета е от един лев.