Висяща топка, свиреща татуировка, самопочистващо се метро
Те са част от Топ 10 на най-интересните технологии през март
Снимка: Thinkstock/Guliver
Още по темата
Повече за:
Съвременният човек не може да си представи живота без ток, вода, храна и технологии.
Дотолкова сме свикнали с удобвствата, че липсата на едно от тези четири неща би било повлияло негативно на емоционалното ни състояние. Особено технологиите, с които сякаш сме ес сраснали. То непрекъснато се разива и модифицира, че една джаджа след месец, вече може да е стара.
Ето такъв Топ 10 на най-интересни технологични иновации за март обобщава Discovery News.
Четец на татуирана музика
Измислил е Дмитри Морозов от Москва. Това е нструмент, който използва татуировката като източник на музикална партитура. Джаджата е само част от проек, който включва метална релса, контролери за ръце и датчик, разпознаващ мастилото на татуировката.
Слънчева електроцентрала в Космоса
Американска военноморска научноизследователска лаборатория възнамерява да сглоби електроцентрала извън планетата ни, някъде по-близо до Слънцето. Конструкторът на космически кораби Пол Джаф работи над слънчеви модули, които ще бъдат изнесени в Космоса. Пръстен от такива мощни панели щял да генерира количества електричество, достатъчни за цял град.Скулптура от мрежи
Художничката Janet Echelman, вдъхновена от традиционните индийски риболовни мрежи, решила да използва тази идея на друго ниво. Последната й творба Skies Painted with Unnumbered Sparks се вее над Ванкувър и съчетава в себе си традиции и технологии. 3D програмата е разработена специално за проекта. Влакното Spectra Fibre, от което е изтъкано платното, може да издържи порив на вятъра от 100 километра в час.
Hoverball – висяща във въздуха топка
Японският инженер Юн Рекимото е изобретил топка, която се задейства от 90-милиметров дрон във вътрешността на сферата. Топката може да се мести в различни посоки с различна скорост, може и да бяга от играчите, досущ като на куидичното игрище на училището за магия и вълшебство Хогуортс.
Метро без микроби
Новата самопочистваща се дръжка за пътниците в метрото Cyclean може да реши проблемите с бъкащите в подземния градски транспорт микроби. Каишката се мести във вътрешността на прост механизъм – контейнерче и преминава през три фази на почистване. Сред тях са твърди четки и дезинфектант. Изобретателите са получили за чистата дръжка премията Red Dot Award.
Роботи помощници
Роботите Baxter на компанията Rethink Robotics и REEM-C - на Pal Robotics станаха приятели на международното изложение Innorobo 2014. Новите прототипи са по-мобилни, по-леки, по-дълго работещи и без междинно зареждане. Човекоподобният REEM-C може сам да се предвижва, да хваща, да вижда, да разпознава говор. Baxter може да манипулира с дребни предмети, да помага на човек в прости операции като се адаптира към околната среда.
Вертикален влак
Този футуристичен проект е предназначен за обществения транспорт с цел икономия на пространство. Хиперскоростното депо за влакове е идея на британските дизайнери Кристофър Кристофи и Лукас Масараза, които си представят че така могат да паркират някои влакове в последните си спирки в някой небостъргач. Проектът "Морфей"
Sony най-после представи очилата си за виртуална реалност за PlayStation 4. Снабдени са с дисплей и камера, проследяваща движенията на потребителя.
Гъвкава микросхема
За първи път е показан супергъвкав чип от въглеродни нанотръбички, който издържа на токови колебания и харчи малко енергия. Женан Бао от Станфордския университет и екипът му са намерили начин да сортират нанотръбичките, отделяйки тези, които провеждат електрони.
Бионически растения
Учени от Масачузетския технологически институт обединили клетки от растения с едностенни въглеродни нанотръбички – хлоропласти, които поглъщат слънчевата светлина и я преобразуват в химична енергия. Новите клетки фотосинтезирали по-ефективно от нормалните. списание Осем