Изследват биологичното разнообразие у нас
Зелени Балкани
Актуализирана картина на биологичното разнообразие в България подготвят специалистите от Изпълнителната агенция по околна среда до края на 2014 година. Това ще стане чрез проекта "Теренни проучвания за разпространение и оценка състоянието на видове и хабитати на територията на цялата страна". Изследванията са обезпечени с около 10 милиона лева от Оперативна програма "Околна среда".
България е на едно от първите места в Европа по разнообразие на животински и растителни видове. Местообитанията и естествената среда, необходими за съществуването на много от тях, са разположени в границите на трите национални парка "Пирин", "Рила", "Централен Балкан" и защитените територии. Актуална информация за биоразнообразието в тях нямa.
Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие работи от 5 години, но все още в нея има "бели полета". Някои видове за първи път ще влезнат в обсега на научен интерес. Такива са трите вида делфини, обитаващи Черно море - обикновения, афалата, и морска свиня.
Затова в следващите няколко месеца експертите ще трябва да актуализират методиките, за мониторинг или да изработят съвсем нови, за да може с настъпването на пролетта да започне работа на терен. В два последователни полеви сезона на терен ще се проучат всички видовете, включени в националната система за мониторинг на биологичното разнообразие, като са обхванати 5 големи биологични групи - безгръбначни животни, риби, земноводни и влечуги, висши растения - мъхове и гъби, както и бозайници.
Птиците ще бъдат проучвани отделно.
Заключителният доклад и актуалните карти на разпространение на видовете ще бъдат готови в края на 2014 година.
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
Източник: БНТ