Интернет - доктор и съветник
Все повече се допитваме до мрежата относно здравето си
Снимка: sxc.hu
Българите все по-често се допитват до интернет за здравното си състояние. Това съобщи проф. д-р Живка Винарова, д.м.н. от депертамент "Здравеопазване и социална работа" на НБУ – единственият професор в страната, работещ в областта на "електронното здравеопазване".
Все по-популярно и у нас става дистанционно информиране по теми за здравето, а това свидетелства за променените позиции на здравно заинтересуваните, които активно търсят и събират информация, дори и медицинска, във виртуалното пространство.
Подобна практика е широко разпространена по света. Активната социална роля е типична за модерната здравна култура.
Въведен е и терминът е-пациент – обхващащ не само търсещите онлайн данни за заболяванията си, но и информиращите се относно избрани здравни теми.
По думите на проф. Винарова е-пациентите изтъкват два ефекта от интернет консултациите – свободен достъп до услуги и здравна информация, както професионална, така и непрофесионална, а също и нов тип взаимоотношения с лекуващите ги лекари.
По данни от изследването на екипа на проф. Винарова, 57% са отговорили утвърдително при запитване дали търсят информация във виртуалното пространство относно последното си оплакване.
85 на сто посочват мрежата като източник на здравни сведения, а половината от тях – намират търсеното в пациентски форуми. Около 80% са отговорили, че намерените препоръки в интернет са същите като дадените им от специалист.
Една четвърт пък намират информация в потребителски медицински и здравни сайтове. Около 15% - пациентски портали, а 4 на сто – от интерактивни видео-инструкции.
Резултатите ясно показват пациентските нагласи за инвестиции, грижи и управление на собственото здраве на българите посредством наученото в мрежата, според проф. Винарова.
През 2013 година около 174 млн. потребили са се допитали до Google относно здравна информация, 140 хиляди – вече са "пристрастени" е-пациенти, по данни от виртуалното пространство.
Източник: Dnes.bg