Купиха къщата на Бурови за 200 000 лева
По предварителна информация сградата ще функционира като място, в което децата да провеждат извънкласни занимания
Софийска фирма е купила двореца на фамилията Бурови в Русе за 200 хиляди лева, пише в. "Монитор".
Информацията за сделката потвърждават и от централния офис на Обединена българска банка (ОББ), към която предишният собственик на сградата – дружеството "Актиния 2”, е имал необслужен кредит в размер на 520 000 лв.
Новият собственик на достолепната постройка, която е била обитавана от известната българска фамилия, е софийската фирма, която развива консултантска дейност, единствена е подала оферта за насрочената на 28 януари т. г. публична продан. Преди това синдикът е правил три други неуспешни опита да продаде имота на ул. "Атанас Буров” 16 с площ 1 644 кв. м. Обявената цена при четвъртата продан е 200 000 лв.
Първата продан, насрочена от синдика след одобрението на съда, е била на 26 юли м.г. за цена 389 500 лв., втората – на 18 ноември м.г. за 311 600 лв., и третата – на 27 декември м.г. за 249 300 лв. До сделка не се е стигнало поради липса на подадени оферти.
По предварителна информация намеренията на новия собственик на двореца на Бурови е сградата да функционира като място, в което децата да провеждат извънкласни занимания. Преди дни е наета русенска строителна фирма, която да почисти двора от струпаните отпадъци.
Великолепната сграда на Бурови е строена през 1908 г. от архитект Янович. Тя е одържавена през 1949 г. и близо 40 години в нея се е помещавал Общинският пионерски дом "Иван Димитров”. През 1989 г. имотът е реституиран и е върнат на наследниците на известната фамилия, които през 2007 г. го продават на "Актиния 2”, представлявано от строителния предприемач Виктор Трифонов. Той им плаща, като тегли 520 000 лв. от ОББ и ипотекира постройката. Тъй като "Актиния 2” не може да се издължи до 6 април 2010 г., когато е крайният срок за връщане на кредита, частен съдебен изпълнител обявява за публична продан имота с първоначална цена 896 000 лв. Поради липса на купувачи цената беше намалявана два пъти, като достигна 370 000 лв. Публичната продан от частния съдебен изпълнител беше спряна, тъй като дружеството изпадна в несъстоятелност и със съдбата на сградата се зае синдик по приетата процедура.
В продължение на години клошари и наркомани съсипваха достолепния дом на Бурови. Откакто стана необитаем, архитектурният паметник на културата е подпалван поне десетина пъти. През зимата той се беше превърнал в свърталище на алкохолици, които палеха огън в кофи, за да се сгреят. От пожарите обаче дограмата и подът са унищожени и за възстановяването на първоначалния блясък на сградата със сигурност са необходими много средства.
Източник: dunavmost.bg