Вход | Регистрация

Положителното мислене предпазва от болести

Позитивната нагласа предпазва от сърдечно-съдови, мозъчни и стомашни проблеми

Положителното мислене предпазва от болести
Снимка: Булфото

До помощта на силата на ума при борбата с много болести прибягват западни учени. Например скорошни изследвания на специалисти от Оксфордския университет установили, че искреният смях противодейства изключително успешно на болката. Ръководителят на проекта Робин Дънбар е убеден, че неконтролируемата радост спомага за отделянето в организма на ендорфини, които са известни като естествени болкоуспокояващи.

Чудотворната сила на положителното мислене отдавна е известна на учените от различни исторически периоди и части на света. Едно от класическите й проявления е ефектът "плацебо", при който състоянието на пациента се подобрява при приемането на "лъжливо" хапче или лечение. Изследванията показват, че "плацебото" има по-голям или по-малък ефект при около 90% от пациентите.

Учени, които са привърженици на по-умерен подход, прилагат въображаемото лечение не самостоятелно, а като средство за подсилване на ефекта на съвременната медицина. Друг вариант е положителното мислене да се използва като превантивна мярка срещу развиването на дадено заболяване.

Екипът на Робин Дъбнар прилага и някои доказателства в подкрепа на теорията си за лечебната сила на ума:

- Според изследвания на Американската сърдечно-съдова фондация, в които са включени близо 100 000 жени, позитивният светоглед предпазва от развитието на кардиологични болести. Данните сочат, че песимистите са изложени на 50% по-висок риск от сърдечно-съдови проблеми, като най-честите случаи са сред жени, които са склонни да проявяват "цинична враждебност". Друго подобно изследване, но направено сред мъже, показва, че оптимистите са застрашени от инфаркт по-малко, а песимистите често страдат от артериални заболявания.

- Анализ на данни от мозъчни скенери, направени от учени от Станфордския университет, дава основание на специалистите да стигнат до извода, че влюбените хора има много по-висока издръжливост на болка.

- Доказано е положителното въздействие на силата на ума при контролирането на симптомите на синдрома на дразнимото черво и лекарите вече официално използват това в практиката си.


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Източник: БТА
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар