Православните християни отбелязват Спасовден
На този ден Исус Христос се възкачва на небето 40 дена след Великден
Спасовден е плаващ християнски празник, който се отбелязва 40 дни след Великден и е познат също като Възнесение Христово или Възнесение Господне. Празникът винаги се пада в четвъртък, тъй като Великден, от който зависи, неизменно се отбелязва в неделя.
Според християнската традиция, в продължение на 40 дни след смъртта и възкресението си, Исус Христос останал на земята, за да продължи да поучава учениците си и да им говори за Небесното царство и пътищата към него. След като изтича този срок, Спасителят разбира, че моментът е дошъл и придружен от Дева Мария и последователите си, се изкачва на Елеонския хълм в Йерусалим и оттам, пред погледите на всички, се възнася на небето.
В българската народна традиция празникът Възнесение Господне е познат като Спасовден, защото на този ден Исус Христос се е спасил от земното и тленното и се е възкачил в Царството Господне. На тази дата празнуват хлебари, строители, цветари, хотелиери и шофьори.
Според вярванията на предците ни нощта срещу Спасовден е лечебна. Болни хора и жени, които имали проблеми със зачеването, излизали на поляните и търсели цветето росен, за което се вярвало, че има чудодейна сила, за да легнат под него.
Според един интересен обичай бездетните жени трябвало да излязат през нощта срещу Спасовден на някоя ливада, придружени "от някой, който не им е роднина". Двамата носели храна и вино, а когато намерели росен, сядали, хапвали и пийвали, след което започвали "да се борят с безплодието". После оставяли трапезата на свръхестествените сили и се прибирали в селото около два часа след полунощ. Вярвало се, че ако жена забременее в нощта срещу Спасовден, то това е станало с помощта на висши сили и не се смятало за изневяра.
Станете ни фен във фейсбук и четете новините ни в социална мрежа - тук!