Празнуваме Летен Атанасовден!
Мария Ангелова
Летният Атанасовден отбелязваме днес според българският църковен календар. В миналото денят се е свързвал с началото на жътвата и краят на сеитбата.
Днес имен ден празнуват Атанас, Атанаска, Наско, Начо, Живка, Живко, Траян, Траянка, Трайко.
Поверието гласи, че на този ден св. Атанас облича кожуха си и ходи при Бога да моли за зима, тъй като лятото вече се е преполовило, за разлика от зимния Атанас, който си съблича кожуха и отива на върха на планината да гони зимата и да вика лятото.
В Тракия празникът и деня след него наричат Света Черна, Баба. Според народните представи Баба Черна се криела, подобно на чумата, във вълната. Ако жените не я почитат и работят на нейния празник, тя ще ги накаже, децата им ще се разболеят от "черната болест” и "Света Черна ще почерни къщата им”. Затова на този ден в миналото стопанките колят на къщния праг черна кокошка - жертва за Баба Черна. Обичаят се нарича "Кокоша църква”. После готвят кокошката с ориз и я раздават на съседите с пожелание: ”Вземи си за свети Атанас и за Баба Черна, че да ни пазят от болести!”. Перата от жертвената птица се запазват за лек и с тях бабите кадят болни и урочасани деца.
В Средните Родопи на Атанасовден са се организирали общоселски курбани. Жените са раздавали пресни погачи за дъжд и берекет. В западните краища Св. Атанас се почита като светец на орачите, а в Източна България се изпълняват обичаите против суша - Пеперуда и Герман.