Вход | Регистрация

Родолюбиви българи с щанд в Офенбах на Майн

Страната ни участва в празника на нациите в немския град за първи път

Родолюбиви българи с щанд в Офенбах на Майн
Фейсбук/Ирена Ненчева

Че са българи и милеят за родното показаха нашенци, избрали да живеят в Германия на територията на провинция Хесен.

Събитието на месец  юни за живеещите около Франкфурт българи бе празникът на нациите, проведен в Офенбах на Майн. Събитието се организира за девета поредна година. А организаторите, в лицето на Общината, имаха за цел да покажат културата и традициите на многобройните емигранти от различни националности.

България участва в празника за първи път.

"През март Община Офенбах, която работи с няколко организации по интеграция на емигрантите, присъединяват България към проект за интеграция на общностите в региона. Предоставя се възможност на празника на нациите страната ни да се представи със собствен щанд и време в културна програма", разказва плевенчанката Ирена Ненчева, която живее в града.

Поради липсата на българско сдружение в региона липсват и хора за организация на събитието. За възможността тя разбира случайно. Така заедно с още две родолюбиви българки, Любов и Мирослава, поемат организацията не само в идеен, но и в материален аспект.

Друга българка пък им осигурява малко помещение, в което правят импровизиран клуб за срещи на съмишленици и започват работа по проекта. Пари естествено липсват, спонсори-също. Тогава трите дами решават да отделят от своите заплати, за да осигурят български стоки и носии.

Присъединяват се още живеещи в града нашенци и нещата потръгват.

"Не вярвах, че ще се получи нещо, но като видях надеждата и желанието в очите на хората, реших че трябва да продължим”, казва Ирена. И допълва, че ястията били приготвени с много усърдие, а носиите пристигнали от България дни преди събитието, благодарение на Незабравка Карова от Кула-Видинско. Майка й ги събрала от цялата рода и заедно с други традиционни предмети ги изпратила с пожелание да представят достойно българският род зад граница.

Така на българския щанд било пълно с любими и традиционони български ястия -  боб в гърне, пълнени чушки, кебапчета и, разбира се, погача.

Той е бил и един от най-атрактивните на събитието, а програмата, която трябвало да продължи 1 час била удължена, поради многобройните аплодисменти и атрактивните български танци, в които се включили участници и гости на празника.

Културната програма на българите започнала с виртуозно изпълнение на акордеонистката Вероника Тодорова, продължила с танци на фолклорна формация с участието на Любов Казим - бесарабска българка от Украйна, живееща със семейството си в Офенбах и партньорът й.

Танц върху българска народна музика на музикален етюд на Ирена, която е и актриса от Бургаския куклен театър била атракцията на програмата. Всичко това на фона на дуо професионални музиканти, срещнали се случайно дни преди събитието - Огнян Савов китарист от Видин и гайдарят Драгни Драгнев - учител в Хуманитарна гимназия във Варна, дошъл на гости за няколко дни в Германия. Двамата музиканти дълго забавлявали публиката с прекрасните български мелодии, а участници и гости извили кръшни хора, в които се включили и чужди танцьори.

Доволни, че са успели да се справят със задачата си, всички българи си обещали това да е първата крачка към голямото представяне на България в Офенбах на Майн в бъдеще.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар