Хапят ни 17 вида комари
Може да се предпазим от малките твари с орехова шума
Снимка: foter.com
Влажното време напоследък и високите температури дадоха благоприятна почва за увеличаване на популацията на комари.
Всяко място, където има задържане на вода поне за пет-шест дни, става развъдник на комари. Застоялата вода е идеалното място за женските да снесат яйцата си. Не е нужно обемът на застоялата вода да е голям, достатъчни са и две шепи вода. На всеки три дни женската снася между 500-600 яйца и на всеки три дни нови и нови пълчища от тези жужащи и жилещи твари ни връхлитат, коментира плевенският биолог доц. д-р Иван Райчев.
При опушването и пръскането с препарати убиваме възрастните насекоми, но само след три дни се появява новото поколение от твари, които започват да хапят. Хапят обаче само женските, уточнява Райчев и обяснява, че това е така, защото след оплождането, за да се развият яйцата, женските трябва да пият кръв от бозайник-гостоприемник.
Има комари, които нападат само дивите животни. Повечето видове обаче, не подбират гостоприемника,от който да смучат кръв. Женските имат пробивно-смучещ апарат и с първото пробиване на кожата на гостоприемника вкарват антикоаголантни вещества, за да не се съсирва кръвта.
В България се срещат 45 вида комари. По Дунавската равнина се срещат 17 от тях. Сред тях има по-едри видове – така наречените маларийни комари, които пренасят маларията, но за щастие от 1968 г. страната ни е обявена от СЗО за свободна от тази болест.
Широко разпространени са един друг вид по-дребни комари от рода аедес, които не отстъпват по агресивност на по-едрите си събратя. Те хапят главно привечер и то по долните крайници, твърди биологът. Защо имат такива предпочитания, не е съвсем ясно. Повечето видове са без претенции – хапят наред.
Комарите са много добри летци и могат да прелетят от 3 до 5 км, за да намерят гостоприемник, от който да се хранят с кръв.
Мъжкият комар живее до седмица. Женските живеят по две-три седмици. Кръвта, която изсмуква един комар, се равнява на една капка, която се събира в специални разклонения.
И накрая Иван Райчев даде ценен съвет за предпазване от досадните хапещи гадинки – намачкваме орехова шума и се натъркваме с нея. Това е естествен репелент, ако не искаме да използваме химикали.
Източник: infoPleven