Вход | Регистрация

Ауровил - експерименталният град

В индийското селище хората живеят в прогресивна хармония и духовност

Ауровил - експерименталният град
Уикипедия

Ауровил, или както го наричат още "Градът на зората", ще бъде представен на 22 май /вторник/ от 18:30 ч. в клуб "Озарение"-Велико Търново.

Лекторът Мариана Господинова ще запознае почитателите на Източния свят с подробности за селището, основано през 1968 г. с идеята да бъде център на прогресивна хармония и хора от всички страни да живеят в мир, над всякакви вероучения, политиканствуване и национални принадлежности.

Към 1 март 2011 г. в селището живеят 2 232 души от 43 държави, 935 от които са с индийска националност.

"Експерименталният" град се намира в област Вилупурам в щата Тамил Наду, близо до Пондичери в Южна Индия. Проектът за него е направен от архитекта Роже Анже по идея на Мира Алфаса, която след окончателното си установяване в Индия става известна като "Майката". Тя е духовна спътница на известния индийски духовник и философ на ХХ век Шри Ауробиндо. Двамата създават "ауробиндо” общество, което полага основите на града. Инициативата е под закрилата на ЮНЕСКО.

За първи път името на България се свързва с Ауровил през 1981 г., когато е посетен от Людмила Живкова. Посещението й е в качеството на един от петте члена на Международния консултативен съвет към правителството на Индия по въпросите на Ауровил. Подарила е на общността много български книги, икони, както и 1300 български рози.

На 12 януари 2010 г., след поемането на поста генерален секретар на ЮНЕСКО, българката Ирина Бокова също посещава Ауровил.

______________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg















Докладвай за нередност в статията
Добави коментар