Вход | Регистрация

За „подводни камъни“ в образованието говори министърът

Според проф. Анелия Клисарова, това е с цел създаване на политическо напрежение

За „подводни камъни“ в образованието говори министърът
Снимка: sxc.hu

Българските класици никога няма да отпаднат от българското образование, заяви пред журналисти в парламента министърът на образованието проф. Анелия Клисарова.

По думите й това е нарочно създаване на политическо напражение, а едни от най-известните и ценени български автори като Ботев и Вапцаров, никога не трябва да стават повод за спекулации. Тя поясни, че проектът, публикуван на сайта на министерството, е за нови учебни програми по български език и литература.

"Проектът е изготвен преди година и половина, по време на управлението на ГЕРБ. Това е била програма за усъвършенстване на учебните програми, за която са изхарчени 912 000 лева. Той е подписан на 17 май, тоест 12 дни преди идване на нашето правителство на власт. Проектът е подписан от заместник-министъра по това време Мариана Банчева, с одобрение на министър Милошев”, обясни проф. Клисарова.

"Няма да позволя никаква злоупотреба с европейски пари или български средства, особено по отношение на образование. Този милион е изхарчен за направата на тези програми. Тези програми се оказват едни от подводните камъни, които са ни оставени от предишните управляващи. Надявам се, че няма да има такива програми занапред”, посочи Клисарова.

Тя уточни, че в този проект се намаляват изучаваните произведения на Ботев и Вапцаров и проверка ще уточни защо ключови творби като "Тютюн" са отпаднали и сменени. След приключването й виновните ще бъдат уволнени.

956566

"Имаше и промяна в кой клас кое произведение ще се изучава, че липсват някои ключови произведения като "Тютюн”, които са преподавани до момента. Това е направено от експерти по български език и литература. Когато съм встъпила в длъжност преди две седмици и половина, не бях информирана за самия проект, нито за това, че той ще бъде качен на сайта на министерството. Такива проекти има не само по български език и литература, трябва да видим какво пише по история и по география”, каза още проф. Анелия Клисарова.

"Когато правим учебните програми, в които ще насърчаваме мисленето и творчеството на младите хора, ще ги правим след Закона за средно образование и предучилищно възпитание. Всички програми ще бъдат много широко обсъждани. Нито синдикатите на учителите, нито други организации са участвали при изработването на тази програма”, заключи министърът.

<<Sever.bg във Facebook>>



Източник: Агенция "Фокус"
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар