Вход | Регистрация

Новият речник на българския език е факт през февруари

Няма промяна на езикови правила, а е направен опит за широка достъпност на речниковата информация

Новият речник на българския език е факт през февруари
Снимка: sxc.hu

Днес беше представено новото издание "Правопис и пунктуация на българския език", което е официално и включва правилата, задължителни за писменото общуване в публичната сфера, както и опростяване на вече съществуващите правописни и пунктуационни норми.

Изданието е подготвено от специалисти от Секцията за съвременен български език към Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН. Институтът за български език е призван да внася промени в нормите, както и да следи за развитието на езика

Проф. Владко Мурдаров от Института за български език съобщи, че словникът на речника ще включва около 90 хил. думи, сред които и огромен брой думи, навлезли последните години в езика ни от интернет лексиката. Съществени промени в речника не са извършени. Измененията касаят единствено постигането на достъпност на израза при тълкуване на граматичните правила.

По думите на проф. Мурдаров въпросът с учтивата форма ("Вие") в българския език не е бил усложняван от екипа на БАН, каквито обвинения отнесоха учените в някои български медии. Още в речника от 1983 г., в който за първи път са обхванати всички норми и правила в българския език, въпросът с учтивата форма е решен ясно. Правилната форма е: "Иванов, Вие грешите". Правилно е също "Господа, Вие грешите", т.е. "Вие" се пише с главна буква, дори когато обръщението е и към много хора. Също така правилната форма за учтиво обръщение е "Вие сте ходили". Грешно е да се каже и напише "Вие сте ходил(а)".

Новият речник е поверен на издателство "Просвета", което ще пусне в търговската мрежа тираж от 3 хил. бройки през февруари месец 2012 г.

0900 12230 е телефонът за езикови справки, на който специалисти от Института за български език отговарят на всякакви въпроси, свързани с правописните, граматическите, пунктуационните и правоговорните правила в българския език. Той е импулсен и се избира само от стационарен телефон.



Източник: iNews
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар

Коментари 1


1 Иво Ангелов 25.09.2011 | 08:51
ivo_isa И защо не е публикуван списъка на "новите " думи? Искам да знам дали съставителите са за уволнение