Образование, икономика и здравеопазване - българските приоритети
Това искат гражданите на страната. От тях 70 процента обаче живеят с до 500 лева на месец
Снимка: Булфото
Здравеопазването, развитието на икономиката и образованието са основните сектори, в които държавата трябва да инвестира приоритетно. Това сочи проучване, направено от агенция "Естат", съвместно с Гражданско движение "ДНЕС" сред 1044 български граждани през юни тази година.
Безработицата, бедността и икономическата криза са най-тежките проблеми на българите. Корупцията остава на заден план, защото е изместена от проблемите за оцеляването, заяви Иво Желев, социолог от агенция "Естат".
Три четвърти от българите гледат с безразличие, притеснение или отчаяние на бъдещето. Оптимизъм се наблюдава при 21,5% от анкетираните, а ентусиазъм – при едва 2,3%. 38,2% смятат, че състоянието на страната ще се влошава, 32% - че ще остане без промяна, а едва 21,4% мислят, че ще се подобрява.
Икономическата криза се е отразила в голяма степен на 72,5% от хората. Едва 1,5% заявяват, че не са засегнати от нея, като в абсолютна стойност това са около 70 – 80 хил. души, заяви Желев.
70% от хората живеят с доход до 500 лева на месец. Половината от българските семейства разполагат с до 500 лева месечно, сочат данните. 80% от доходите на домакинствата отиват за режийни разходи, заяви Васил Филипов от "ДНЕС".
Според 90% от анкетираните регулирането на цените на горивата трябва да е най-големият ангажимент на държавата. Прекратяването на монопола на мобилните оператори и банките се определя като важно от 73,5% от запитаните, а ускореното изграждане на пътна инфраструктура трябва да бъде приоритет според 48,6% от анкетираните.
Следете най-интересното от вашия регион и във Фейсбук страницата ни - тук!
Източник: iNews