"Обществен барометър": Какво ще спомогне най-много за интеграцията на ромите?
Център за образователна интеграция
На 22 април работна група към Националния съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси ще представи мерки по основните проблеми сред ромите.
Решихме да изпреварим малко събитията и решихме да ви попитаме с тазседмичната ни анкета кои мерки ще спомогнат най-много за интеграцията на ромите.
41.7% от гласувалите на страницата на Север.бг са на мнение, че най-много за интеграцията на ромите би допринесло повишаването контрола върху ефективността на действащите програми.
8.3% смятат, че това трябва да е ангажимент на работодателите. Еднакви резултати получиха отговорите - "Увеличаване контролът върху образоването им" и "Те не искат да се интегрират, защо да търсим мерки".
Доста проблеми съпътстват процеса на приобщаване на циганите към българското общество - изолирането им в гета с нехигиенични условия на живот, ниската степен на образование, високия процент на безработица и престъпност.
На 8 април с редица инициативи в над 100 населени места в цялата страна бе отбелязан Международният ден на ромите.
На същия ден се проведе и заседание на Националния съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси (НССЕИВ), на което присъства и министър-председателят на служебното ни правителство Марин Райков.
Съветът се обяви за равнопоставеност на етническите групи, неизползване на езика на омразата и за постигане на реални резултати в процеса на интеграция на ромите в обществото.
На срещата премиерът определи ромската интеграция като двупосочен процес - от страна на голямото общество на българите по посока на сънародниците ни от ромски произход, както и от страна на представителите на ромската общност към мнозинството. Той посочи, че механизмите за подкрепа на този процес, са в образованието и професионалната реализация, както и в отварянето на институциите за хора от ромски произход.
Райков коментира проблемите в Европа и в страната по отношение на интеграцията на малцинствата и посочи, че през последните няколко години начинът, по който е третиран проблемът в Европа, показва, че и там механизмите на интеграция не действат на 100 процента ефективно и успешно.
По отношение на безработицата и социалната криза при малцинствата той посочи, че работодателите не трябва да проявяват никаква форма на нетолерантност.