Вход | Регистрация

„Обществен барометър“: Ще гласувате ли на 12-ти май?

„Обществен барометър“: Ще гласувате ли на 12-ти май?
http://www.thinkstockphotos.com

Въпросът кой ще гласува и кой не на предстоящите парламентарни избори за 42 Народно събрание е една от актуалните теми след подадената от правителството на ГЕРБ оставка. Освен обикновените граждани, този въпрос сериозно вълнува и партиите. За да проверим нагласите на читателите ни, тази седмица и ние зададохме този въпрос.

66,7% от гласувалите на сайта ни са категорични, че ще отидат до урните. Това е изразената позиция и във Фейсбук страницата ни. Читателите заявяват, че това е тяхно конституционно право и като едни отговорни и загрижени за държавата си гражданини, ще упражнят своя вот.

33,3 на сто още не са решили, защото се колебаят в избора си. "Няма никакъв смисъл народът да гласува, защото няма политически субект, който да изпълни дори на 10% от исканията на протестиращите хора. Който и да "спечели" изборите, каквито и коалиции да се заформят, ще има само козметични опити за подобряване, но базовите проблеми, безработицата и мизерията ще се задълбочават – системата не предлага решения на проблемите – тя ги създава", е мнението на наш читател.

Според социолога Андрей Райчев, "българите ще гласуват за партиите, които не харесват, за да не дойдат червените и турците". По негово мнение след изборите Борисов ще се озове в състояние, както преди оставката си - ще има цялата власт, но няма да може да управлява.

Новото правителство ще бъде изправено пред абсолютно същите проблеми, които породиха народните бунтове от м. февруари, така че, която и партия да спечели на изборите или, каквато и да е коалиция, ако иска да изкара мандата си, ще трябва да положи много усилия, за да реформира реално икономическите и политически сфери в държавата. Само така ще гарантират "приемането" си от народа, който вече не би приел "козметики".

Наша анкета сред търновци показа, че със сигурност, поради липсата на нови, припознати от хората политически субекти, избирателната активност ще е по-ниска, отколкото на избори 2011-та. Пак поради липса на доверие, АТАКА и ВМРО ще съберат най-голям процент от "протестния" вот. Много силна вече сред избирателите е и "почти увереността" в груби фалшификации на изборния процес.

Хората са убедени, че, въпреки привидното успокояване на "протестния дух", той съвсем не е заспал, още по-малко "вкаран обратно в бутилката на политическата наглост, цинизъм и безотговорност към народа, откъдето изригна". И за тези, които ще гласуват, и за негласувалите, времето до ноември-декември тази година ще бъде достатъчно, за да се убедят за пореден (последен) път, че управлявалите ги 23 години партии и олигарси няма да се "самопроменят", а само народът, променил се от "тълпа" в граждани (осъзнали своите права и отговорности!) могат да променят живота си.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар
EN