Вход | Регистрация

"Обществен барометър" - затруднява ли ни общуването със заекващи

"Обществен барометър" - затруднява ли ни общуването със заекващи
Снимка: sxc.hu

Дойде време да обобщим отговорите на въпроса, който зададохме тази седмица - "Познавате ли хора, които заекват и ако да, изпитвате ли трудности с комуникацията с тях?".

Въпросът ни бе провокиран от Световния ден на заекващите, който се отбелязва на 22 октомври. Заекването е говорен дефект, при който плавността на речта се нарушава от неволеви повторения и удължавания на звукове, срички, думи или фрази, а също и от неволеви паузи или принудителни прекъсвания.

За съжаление, този въпрос не предизвика голям интерес и гласувалите на нашия интернет сайт са единици, а само един от читателите ни е коментирал в страницата ни във Фейсбук. Неизразяването на личното мнението е незаитересованост по дадения въпрос. Статистиката сочи, че броят на хората, които заекват у нас е над 70 000 души. Не са ли те част от нашето общество и по-различни ли са те от нормалноговорящите?! Как може да са ни безразлични?!

Половината от участвалите в анкета са отбелязали, че познават заекващи и не изпитват никакви проблеми, разговаряйки с тях. Останалите изпитват неудобство при разговор с такива хора и се притесняват да не ги обидят неволно по някакъв начин.

"Познавам и общуваме както със всеки друг човек. Това, че имат проблем трябва ли да ги третира като различни?", е коментирал нашият читател Тенер Адемов във Фейсбук.

"Днес се срещат по-малко случаи на заекващи, до 1990 г. имаше повече такива. Като че ли, колкото и изнервено да е ежедневието ни, случаите намаляват. Според мен хората имат по-малко финансови възможности или не се интересуват. Много хора не търсят помощ и разчитат на това, че с течение на времето този проблем ще отшуми. Това е така, но той може да се отключи някой ден. Лечението е свързано с редовно посещаване на невролог, който евентуално да предпише медикаменти, а не всеки може да си позволи да си ги купи", коментира за Север.бг логопедът Димитър Бурнев. Очаквайте скоро подробно интервю с него по темата.

Въпреки че няма една техника или терапия, която да има резултат за всички хора със заекване, лечението на проблема, особено още в ранна възраст е много важно.

От 1992 г. в страната ни е учредено Сдружение за инициативи по заекването, което препоръчва да се държим естествено със заекващите и да не показваме смущение и объркване, да поддържаме нормален контакт очи в очи, да не създаваме усещане за припряност и да се въздържаме от довършване на думите им.

Нека не се страхуваме да покажем на хората, които заекват, че не се различават по нищо от всички други хора и, че проблемът им не бива да влияе върху живота им.

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар