Вход | Регистрация

138 години от избухването на Априлското въстание

В Клисура и Копривщица на 1 и 2 май по традиция има тържества и възстановки на тогавашните събития

138 години от избухването на Априлското въстание
Снимка: Булфото

Навършват се 138 години от началото на Априлското въстание. То избухва на 20 април по стар стил (1 май - нов стил) 1876 г. в Копривщица и е организирано от Българския революционен централен комитет. Потушаването му редизвиква световното внимание към страната ни.

Въстанието избухва предсрочно, заради предателство, с гръмването на първата пушка и изпращането на кървавото писмо, написано от Тодор Каблешков, а по план е трябвало да започне на 1 май 1876 г. Писмото е пренесено от 19-годишният Георги Салчев, който изминал 5-часовия път от Копривщица до Панагюрище само за 2 часа.

Подготовката на въстанието е осуетена от османските власти. Заловени са редица комитетски дейци като Никола Славков, а Георги Икономов е поставен под наблюдение. Нанесен е изпреварващ удар в Горна Оряховица. Прави се опит за изпреварващ удар в Копривщица и Панагюрище. Започва прехвърляне на войски от Шумен в Търново, от Одрин в Пловдив и Пазарджик и др.

От 95 въстанали села и градчета, във въстанието участват едва около 10 000 мъже, въоръжени с огнестрелно оръжие. Прибързаното обяваване на въстанието, подготвеността на османските власти за евентуален бунт след Старозагорския опит за въстание и след Босненско-Херцеговинското въстание, крайно недостатъчното снабдяване с оръжия и не на последно място неопитността на апостолите, тяхната несъгласуваност и пълната липса на международна заинтересованост обясняват бързият му и кървав край.

Жестокото потушаване на въстанието и отзвука на зверствата в Европа са повод за провеждане на Цариградската конференция. Решенията на Цариградската конференция са първото международно признание на правото на българите да имат своя държава в етническите си граници ,очертани вече от борбата за църковна независимост, санкционирано от всички Велики сили. Така Априлското въстание, макар и военен провал, непосредствено води до най-големия политически успех на българската нация дотогава. Отказът за осъществяване на решенията на Цариградската конференция от страна на османското правителство води обявяването на Руско-турската война, довела до освобождаването на България.

И тази година в Клисура и Копривщица на 1 и 2 май по традиция има тържества и възстановки на събитията от преди 138 години. В Копривщица за първи път тази година е учреден народен копривщенски събор "Единение – 1876", който си поставя за цел да организира годишнината от въстанието, както и всички религиозни, исторически и туристически празници в града.

Съборът ще се състои на 1 май в дома-музей "Тодор Каблешков". Вечерта на историческия площад "20 април" в чест на героичното Априлско въстание ще се проведе заря, а на 2 май по традиция отново на същия площад ще има възстановка на знаменателни епизоди от въстанието.

Президентът Росен Плевнелиев ще се включи в честванията в Панагюрище. На площад "20 април" в града държавният глава ще присъства на тържествена заря-проверка.

В Клисура честванията започват още от 30 април с художествени изложби на икони, живопис и скулптори. Там на 1 май от хълма на Зли дол също ще бъде възстановена обстановката, когато Боримечката обявява с черешовото топче началото на въстанието.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар