Вход | Регистрация

Авиатори и пчелари синхронизират действията си

МЗХ ще стартира държавна помощ за застраховане на пчелни кошери с пчелни семейства

Авиатори и пчелари синхронизират действията си
Снимка: Булфото

Авиационните оператори и представителите на пчеларски организации от област Русе се срещнаха по инициатива на заместник-областния управител Веско Маринов, съобщиха от администрацията.

На срещата бяха обсъдени възможностите за подобряването на комуникацията между двете групи, с цел опазване на пчелните семейства.

Беше взето решение Областна администрация - Русе да организира ежегодни такива срещи преди началото на авиационното и наземно третиране срещу комари и вредители.


За да се предотврати унищожаването на пчелите се забранява пръскането с пестициди през деня, е записано в чл. 9 от Наредбата за мерките за опазването на пчелите и пчелните семейства от отравяне. Само в ранните утринни часове през пролетта и лятото може да се пръска срещу вредители със селскостопански самолети и хеликоптери.

Селскостопанските самолети нямат право да пръскат с препарати за растителна защита от 11:00 ч. до 18:30 ч. през май и от 10:00 до 19:30 ч. от юни до октомври. Авиационните служби трябва да предупредят кметовете най-малко пет дни преди пръскането, за да могат те, в срок не по-малко от три дни, да информират пчеларите, както и кметовете на кметства и кметските наместници на населените места, чиито землища граничат с третираните площи.

Липсата на самоконтрол от страна на земеделските производители при третирането на земеделските културите с препарати за растителна защита и зачестилите случаи на болести по пчелите, довели до измиране на стотици пчелни семейства, са причината да се увеличават изискванията за опазване на пчелите.

При пръскането на овощни градини също има нови изисквания. Собственици на овощни градини са длъжни да окосят цъфтящите полски растения между овощните дърветата преди третирането на площите, за да се предотврати привличането на насекомите към обработените с препарати за растителна защита цветове, съобщава agronet.bg.

В 24-часов срок пчеларите да подадат жалба в областните дирекции "Земеделие" в случай на масова смърт на пчелните семейства, е записаното в наредбата като изискване.


В Министерство на земеделието и храните бе разработена и нотифицирана схема за държавна помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на пчелни кошери с пчелни семейства. Схемата е в съответствие със законодателството на Европейския съюз и ще даде шанс на държавата да подкрепи сектора чрез финансиране на част от разходите по застрахователните премии. Предвижда се схемата да се прилага за 2012 г. и 2013 г., като продължителността й ще бъде до края на 2013 г.

Целта на схемата е насърчаване на земеделските производители - малки и средни предприятия от сектора, ангажирани в първичното производство на селскостопанска продукция. Както и за доброволно застраховане на кошери с пчелни семейства срещу загуби, причинени от неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия и болести при пчелите.

Сектор "Пчеларство” е един от секторите на българското земеделие, при който неблагоприятните климатични условия и болести се отразяват в голяма степен и са причина за загуби. Със застраховане на пчелните кошери, земеделските стопани – пчелари ще могат да получат компенсации за нанесени щети от застрахователни събития.

България е една от малкото държави-членки на ЕС, които прилагат схеми за държавни помощи в областта на селскостопанското застраховане и по-конкретно в пчеларството


____________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



http://honeybg.com
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар