Вход | Регистрация

Билетите за риболов няма да се повишават

От началото на 2013 г. до края на юни са издадени 148 882 билета

Билетите за риболов няма да се повишават
Снимка: Thinkstock/Guliver

Цените на билетите за любителски риболов няма да се променят и остават същите, както до сега, информират от ИАРА.

Те се издава за срок една седмица, един месец, шест месеца и една година. Цени са следните: 25 лв.- годишен билет, 15 лв. – 6 месеца, 8 лв. – 1 месец, 4 лв. – седмица. За издаване дубликат на билет за любителски риболов се събира такса в размер 2,20 лв.

От началото на 2013 г. до края на юни са издадени 148 882 билети за любителски риболов. Той е личен и поименен и не може да се преотстъпва на трети лица, напомнят от агенцията. Билетите се отпечатват от нея и се разпространяват чрез териториалните й звена, държавните горски стопанства, държавните ловни стопанства, риболовни организации, сдружения и други лица.

Членовете на риболовни сдружения заплащат 80 на сто от определената такса за издаване и презаверка на билета за любителски риболов след представяне на членска карта на съответното сдружение, заверена за съответната календарна година.

Децата до 14-годишна възраст и хората с увреждания могат да извършват любителски риболов с безплатен риболовен билет в обектите за любителски риболов, като:

 1. на децата до 14 години се издава билет за любителски риболов с валидност до навършването им;

 2. на хората с увреждания до навършване на 65-годишна възраст се издава билет за любителски риболов за срока на валидност на документа, удостоверяващ увреждането;

 3. на хората с увреждания, на които увреждането е определено пожизнено, се издава безсрочен билет за любителски риболов.

Лицата на възраст над 60 години за жените и 65 години за мъжете, както и лица от 14- до 18-годишна възраст могат да извършват любителски риболов срещу заплащане на такса за билет в размер 50 на сто от таксата.

Лицата под 14-годишна възраст извършват любителски риболов само с придружител, притежаващ билет за любителски риболов.

Физическите лица могат да извършват любителски риболов без билет във водите на Черно море при спазване изискванията на глава четвърта от Закона за рибарството и аквакултурите.

Лицата, упражняващи любителски риболов, са длъжни:

да използват не повече от 3 броя въдици (пръчки) за риболов с монтирани на тях до две куки (единични или двойни) в изкуствените водни обекти, в Черно море и река Дунав; във водите на Черно море може да се постави чепаре на една от въдиците;

да използват 2 броя въдици (пръчки) с монтирани до 2 броя куки (единични или двойни) при риболов в реките, старите речни корита, крайморските, крайдунавските и вътрешните езера и блата;

да записват улова от всеки риболовен излет по видове и количество (в килограми и бройки) в билетите за любителски риболов;

да носят по време на риболовен излет билетите за любителски риболов и да ги представят на контролните органи при поискване.

След еднодневен риболовен излет, при осъществяване на риболов в събота, неделя и на празнични дни риболовците запазват за себе си до 2 кг пъстървови риби, но не повече от 6 бройки. В делнични дни риболовците са длъжни да пускат обратно всяка уловена пъстървова риба. За всички останали видове риба риболовците запазват до 3 кг, с изключение на единичен екземпляр с по-голямо тегло. В случаите на улов на жаби и раци задържат до 50 екземпляра. В случай на улов на количество, по-голямо от определеното, уловените екземпляри се връщат незабавно във водата независимо от състоянието им.

Уловената риба и другите водни организми от любители риболовци не могат да бъдат предмет на покупко-продажба.

Любителският риболов се разрешава само през светлата част на денонощието през всички дни на седмицата, извън периода на забраната. Редът, условията и водните обекти, в които се разрешава любителски риболов през тъмната част на денонощието, се определят със заповед на министъра на земеделието и храните, напомнят още от ИАРА.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар