Държавен архив-Велико Търново "чукна" 60-те + СНИМКИ и ВИДЕО
По повод юбилея бяха наградени 20 служители и дарители
Снимка: Север.бг
60-годишен юбилей отбелязва днес най-старият архив в страната - Държавен архив-Велико Търново. Той е създаден през април 1952 г. Архивът съхранява документи с широки хронологични граници - от края на XV век до наши дни.
Във връзка с новото административно устройство на страната през 1960 г. 100 фонда са предадени на архивите в Габрово, Ловеч и Сливен. Първият ръководител на архива е Кирил Попов.
"Те отразяват икономическия и обществено-политически живот на Великотърновския край, развитието на просветата, културата, здравеопазването, религията, спорта. През хилядолетната си история архивите винаги са имали ключова позиция в държавно-административното управление с дейността им, свързана със съхраняване и транслирането на историческата памет в политическото и в културното пространство.", каза при откриване на тържеството по повод празника Боряна Димитрова, н-к Държавен архив-Велико Търново.
В началото на XXI век архивите са изправени пред редица предизвикателства, произтичащи от темповете и мащабите на извършващите се промени в информационната инфраструктура на съвременното общество.
Концентрираните в тях ресурси, свързани с историческата памет, са гаранция за съхраняване на националната и културна идентичност във все по-глобализиращия се свят на компютрите и интелектуалните комуникации, отчетоха от институцията.
"При институциите годините имат различно значение от тези на човешкия живот и 60 години при тях са младенческа възраст. Нека се придържаме: към важните неща в живота и да ги прилагаме и в работата си; към вярата, надеждата, доверието, приятелите..., към корена си, както сме го правили през всичките тези 60 години и да учим децата си да го помнят. Стоим в нозете на времето - слушаме, запомняме, събираме всичко, което се случва, та да има какво да разказваме на идващите след нас. Последните думи са тези, с които старите българки са завършвали всяко наричане: Така да бъде!".
С тези думи шефът на дирекция Регионален държавен архив-Велико Търново Ивелина Караилиева поздрави колегите си и официалните гости, дошли да уважат празника им - сред тях зам.-областния управител Любомира Попова, зам.-ректорът по учебната част на ВТУ, доц. д-р Петко Петков, зам.-кметът на Общината Ганчо Карабаджаков, директорът на дирекция "Култура" Нелина Църова, шефът на РБ "П. Р. Славейков" Иван Александров и др.
Бившият архивист Георги Цанев - "живата памет на архивното дело", поднесе поздрави към колегите си още от създаването на архива във Велико Търново за постиженията им в това направление и им пожела това, което имат като национално архивно богатство, да го увеличават и все повече да го разкриват пред обществеността на Велико Търново и пред научните работници в страната, да е максимално полезно на българската ни история и на народа ни.
Поздравителни думи от името на кмета Даниел Панов поднесе и неговият заместник.
Специално събитието бе уважено от председателя на ДА "Архиви" доц. д-р Мартин Иванов.
"Ако е имало архив през Първата българска държава, то той не е запазен. Надявам се след няколкостотин години нашите деца да не си задават същия този въпрос - имало ли е архив и документи от 3-та българска държава?', започна приветствието си доц. Иванов.
2576 учрежденски фондове с над 168 000 архивни единици и 136 лични фондове с над 12 000 документа се съхраняват в Държавен архив - Велико Търново. Най-старият книжовен документ, който се пази в архива, е препис на богослужебна книга от 1492 г., съдържаща 342 листа. Ведомството разполага още с читалня, библиотека и лаборатория за реставрация и консервация на документи. От 1994 г. Държавният архив се помещава в сграда на ул. "Читалищна" 2.
По повод празника 20 служители и дарителиу получиха грамоти, а учениците от СОУ "Емилиян Станев" поднесоха кратък поздравителен концерт.
___________________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg