Вход | Регистрация

Има ли полза от членството ни в ЕС?

73% от българите отговарят отрицателно

Има ли полза от членството ни в ЕС?
Снимка: Guliver/Getty Images

Над 50% от българите не виждат разлика в страната ни след приемането ни в Европейския съюз. Това е само част от статистическите данни от проучване на "Алфа Рисърч", от 18 до 22 януари, направен сред 1050 души.

Анкетата се провежда в началото на осмата година от присъединяването ни и на дни преди третите избори за евро-парламент.

32% от запитаните твърдят, че България е спечелила от членството ни в Съюза, а е загубила според едва 17%.

Българите оценяват по-остро ползите в личен план. 15% отчитат лични ползи, докато 73% заявяват, че не са усетили промяна за себе си. По-голяма лична изгода намират най-вече столичани, както и по-младите поколения, хората с по-високо образование и доходи, съобщиха от OFFNews.

Най-важната и най-значима промяна българите намират във възможностите за пътуване - 90% и работа в чужбина - 81%. В тези сфери е имало и най-големи очаквания преди приемането ни в ЕС.

Друго такова направление, оценено положително, е инфраструктурата, с общо 73%, докато в началото на членството ни само 26% са се надявали на положителни ефекти.

Приемането ни в Съюза обаче не е повлияло положително в редица други сфери според запитаните: селско стопанство, опазване на околната среда, подобряване конкурентноспособността на българските фирми, защита на потребителите, култура и наука, социални политики.

Най-негативно е отношението на българските граждани спрямо доброто влияние на Евросъюза върху борбата с престъпността -  68%, корупцията - 71%, и работата на съдебната система - 74%. Тук регулярните мониторингови доклади на Европейската комисия и общественото мнение съвпадат.

46% намират за положително членството. А 17% ситуацията в ЕС ще се влошава.

Оптимистично се отнасят спрямо Европа по-младите поколения, с по-висок социален и икономически статус, привърженици на десни и дясно-центристки политически формации.

Скептично спрямо Европа са настроени хората с ниски доходи и образование, заетите с ръчен труд и безработните, както и сред по-възрастното поколение.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар