Ирина Бокова:„Паметната плоча на Илиян Николов ще припомня всички добри дела, направени от него“
Вчера ген.сек. на ЮНЕСКО откри паметник на фолклорния деец във В.Търново
![Ирина Бокова:„Паметната плоча на Илиян Николов ще припомня всички добри дела, направени от него“ Ирина Бокова:„Паметната плоча на Илиян Николов ще припомня всички добри дела, направени от него“](http://sever.bg/pictures/1712010_651_367_16x9.jpg)
Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова посети Велико Търново по повод откриването на паметник на създателя и вдъхновителя на Старопланински събор "Балкан фолк" Илиян Николов.
В приветственото си слово г-жа Бокова подчерта важността на културата и запазване на нематериалното културно наследство, като едно от най-важните условия за запазване на идентичността на един народ и пожела на всички участници да запазят любовта си към фолклора, традициите и изкуството.
"Паметната плоча на Илиян Николов ще припомня на великотърновци всички добри дела, направени от него. Te са повод за гордост не само за неговите съграждани, но и за всички наши сънародници.", каза тя по време на откриването на паметника в алеята до ХГ"Борис Денев".
Съборът се е утвърдил като движение за опазване и популяризиране на българската традиционна култура, позната като нематериално културно наследство, припомни г-жа Бокова. Затова през 2003 година ЮНЕСКО приема Конвенция за опазване на нематериалното културно наследство, с убеждението, че то е духовното богатство, което всеки народ създава през вековете и предава от поколение на поколение.
"Песните, традициите, занаятите, обичаите формират културния ни облик и творческо битие. Те са връзката между нашето минало, настояще и бъдеще и затова трябва да ги съхраняваме и предаваме на следващите поколения. Те са основата върху която се гради възпитанието, те насърчават и нашето социално–икономическо развитие”.
С гордост г-жа Бокова акцентира и върху вписаните четири значими елемента в представителния списък на шедьоври на нематериалното наследство на ЮНЕСКО - Бистришките баби, нестинарството, традицията за изработката на Чипровските килими и празникът "Сурва” – традициите и обредите на кукерите в Пернишко.
Сред официалните лица на тържественото откриване на паметника бяха кметът на Община Велико Търново инж. Даниел Панов; областният управител проф. Д-р Пенчо Пенчев; Н. Пр. Маломир Михалевич, посланик на Черна гора в България; Мохамед Али Киани, културното аташе на ИР Иран у нас; проф. Николай Кравцов, заслужил деятел на изкуствата в Русия, кандидат изкуствовед, декан в Санкт-Петербургския Държавен Университет за култура и изкуство, лауреат "Золотой Книги Отечества; Калоян Николов, президент на Европейската асоциация на фолклорните фестивали; проф. Димитър Димитров, зам-ректор по международните въпроси на ВТУ " Св. св. Кирил и Методий"; полк. Доц. д-р Васил Мадански, зам.-ректор на НВУ "Васил Левски".
Стотици близки, приятели и изпълнители и почитатели на родния фолклор поднесоха венци и цветя на паметника в знак на признателност към делото на големия великотърновец, а фолклорна група за изворен фолклор "Дядо, баба и внуче" от с. Малево изпълни песен, написана специално в негова чест.
След тържествената част, г-жа Бокова посети ХГ "Борис Денев", където й бяха връчени подаръци от кмета, декана на Санкт-Петербургския Държавен Университет за култура и изкуство и президента на ЕАФФ. Г-н Калоян Николов й връчи и Диплом и Почетен знак на ЕАФФ.