Вход | Регистрация

Надзирателите в следствието - прави през цялото дежурство

Надзирателите в следствието - прави през цялото дежурство
Снимка: sxc.hu

Абсолютна забрана на постовите надзиратели в следствените арести да сядат по време на полаганите от тях 12 и 24 часови смени налагат промени в инструкциите, касаещи правата и задълженията на тези служители. Това стана ясно от писмо, разпространено до медиите от Синдиката на служителите на затворите в България. От там уточняват, че се отнася въпросната забрана се отнася само до инструкциите, утвърдени в следствените арести.

"В Закона за изпълнение на наказанията и задържане под стража е изброено какво се забранява. И никъде не фигурира забрана за сядане по време на дежурство. Забраната се отнася преди всичко за постовите пред следствените арести, които са с еднакъв статут на колегите от затворите, а за тях е разрешено.", коментира председателят на Синдиката Иван Петров.

Той допълни, че става дума за кратковременна почивка по време на 12 или 24-то дежурство и в никакъв случай не бива да се подценява човешката страна на въпроса. Още повече, че един преуморен от стоене служител би бил непълноценен при възникване на извънредна ситуация, имайки предвид контингента на тези "заведения".

"Враждебната среда, изключително лошите условия на труд и постоянния недостиг на кадри, водят до напрежение и тежко физическо и психическо натоварване на служителите, ангажирани с охраната в следствените арести", категоричен бе в позицията си Иван Петров.

От Синдиката многократно са поставяли въпроса пред различни представители на професионалното ръководство, но решение и до момента не е намерено, обясни той. Пряко е търсено съдействие и от комисар Пламен Костадинов от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията", но официален отговор за решение на казуса до момента няма. Затова от браншовия съюз настояват зам.-министърът на правосъдието да вземе отношение по казуса.

Синдикатът на служителите на затворите в България е първата браншова организация, която защитава интересите на сектора от 4 години. Към момента членовете й, сред които надзиратели, служители на съдебната охрана, медицински и социални работници, главни директори, наброяват около 800 човека.

"До момента от Варна имаме по-слабо представителство в синдиката, от страна на следствения арест. А до дни колегите от Плевен ще се включат към нас.", заключи Петров и още веднъж подчерта, че ще отстояват правата на служителите до край.


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg





Докладвай за нередност в статията
Добави коментар