Около 200 са опасните свлачища у нас
Концентрация на свлачища има и по Дунавското крайбрежие
Снимка: Булфото
Близо 200 опасни свлачища има на територията на страната според геолози към БАН. Те могат да се активизират при евентуално бързо топене на снега, който ще доведе до ерозия, коментира за БТА доц. Николай Добрев от Института по геология.
Предвид тежката зима учените очакват повишаване на нивото на подпочвените води, което е една от основните предпоставки земни маси да започнат застрашително да се движат към населените места.
Данните за всички регистрирани свлачища се съхраняват в държавните дружества към МРРБ, но има и такива, които не са регистрирани. Изготвена е карта на свлачищата в България през 1999 г. с последна актуализация през 2006 г. Оттогава насам обаче не е допълвана.
Според тази карта райони с най-голяма свлачищна дейност има по северната част на Черноморското крайбрежие, по Дунавското крайбрежие, в Източните Родопи и в някои котловини в Западна България.
450 000 лева са предвидени за 2012 г. за геозащитни процедури, като тази сума е по-ниска прямо предходните години, когато средната сума в това направление е около 700 000 лева.
У нас няма система за предупреждения от активизиране на свлачище. Разчита се на подавана информация от органите на местното самоуправление към МРРБ и съответните геозащитни дружества. Общините пък са задължени да се грижат за вече укрепените свлачища, предадени им за стопанисване.
________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
Източник: БТА