Вход | Регистрация

Плевен, Русе и Велико Търново със замърсена вода

Плевен, Русе и Велико Търново със замърсена вода
Снимка: Булфото

В 18 от 28 области в страната питейната вода за населението не отговаря на здравните стандарти за безопасност. Това се казва в анализ на ресурсите на страната, направен по поръчка на МОСВ и включен в проекта на водна стратегия.

Подаването на вода за питейни нужди от замърсени водоизточници би трябвало да бъде забранено според европейска директива.

Заради липсата на модерни пречиствателни станции в отделни селища има замърсяване дори с манган и канцерогенните съединения на хром, арсен и олово. Най-тежко е положението в област Плевен, където в 14 села питейната вода е замърсена с тежки метали. В анализа се споменават и алуминий, пестициди и бензен в единични населени места.

Голямо е замърсяването и с нитрати, като здравните норми се надвишават от 2 до 5 пъти. Това е характерно за области, където се ползват плитки подземни източници и се развива земеделие. Най-тежък бил проблемът в Ямболско, Шумен, Русе и Велико Търново. За тези места трябва да се намерят алтернативни източници, защото нитратите не се пречистват, обясняват от МЗ.

Микробиологично замърсяване има в 11 области. Заради лошата дезинфекция в 357 по-малки водоснабдителни системи са хващани бактерии от вида ешерихия коли, които са силно токсични и наличието им означава замърсяване с фекалии. В 65 зони пък има бактерии ентерококи.

82 подземни източника в страната имат проблеми. Най-много са те в Дунавския басейнов район, където са установени сериозни замърсявания с нитрати, амоний и фосфати, в Софийската котловина, Добруджа, Русе-Силистра, край Плевен и т.н. Подобни резултати се наблюдават и в района на Варна, Несебър, Бургас и в басейните на почти всички черноморски реки.

Междувременно днес Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) подписа договор за безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма "Околна среда" (ОПОС) за осъществяването на реформата във ВиК сектора. Общият бюджет е 16 762 475.40 лв. Проектът се финансира от Кохезионния фонд на Европейския  съюз (80%) и от държавния бюджет на Република България (20%) чрез ОПОС. Той ще се изпълнява 30 месеца, информира МРРБ.

______________________________________________________________________________


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 



Източник: Econ.bg
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар