Вход | Регистрация

Увеличават пенсиите, но и изравняват пенсионната възраст

Реформи при пенсионирането и осигуряването предвиждат минимално увеличение на пенсиите и минималната работната заплата

Увеличават пенсиите, но и изравняват пенсионната възраст
Снимка: Булфото

Максималният размер на осигурителния доход да бъде 8 или 10 пъти минималната заплата и по този начин да се повиши и таванът на пенсиите, предлагат експертите от Консултативния съвет, който изготвя план за пенсионна реформа, обявява мерките за промяна на социалното законодателство, които ще предложи на следващото правителство.

"Когато повишаваме максималния осигурителен доход, се увеличава и размерът на получаваните обезщетения. Така че при краткосрочните обезщетения имаме допълнителен разход от 1,2 млн. лева. За пенсии – тъй като максималната пенсия е 35% от максималния доход, имаме допълнителен разход от 9,2 млн. лева. Какви са рисковете при един рязък скок на максималния осигурителен доход – това е укриване на доходи, висок размер на максималната пенсия, обезщетенията, високи разходи за държавния бюджет.", пояснява социалният министър Йордан Христосков, цитиран от БНР.

Експертите предлагат с по 1% да се увеличат вноските за пенсия и за безработица от 2015 - 2016 година. А от 2017 година да се увеличи с 1% и вноската за универсалните фондове.

Няколко са вариантите за повишаване на възрастта и стажа за пенсиониране – с по 4 месеца от догодина до достигане на 63 години за жените и 65 години за мъжете при трета категория труд и впоследствие изравняване между двата пола до 65 години.

За втора и трета категория труд се предлага нарастване на възрастта както при трета, без повишаване на стажа. Така през 2029-а година работещи при първа категория ще се пенсионират 8 години по рано, а при втора категория труд – 3 години по-рано спрямо масовата трета категория.

Предвижда се за държавните служители да се въведе т.н. "специална вноска", което означава държавата повече да не поема пенсионните вноски на държавните служители и те сами да се осигуряват. Това според социалният министър ще доведе до увеличаване на заплатите на държавните служители.

Предвижда се и увеличаване на минималната работна заплата от догодина – от 340 на 380 лева.

Застъпва се тезата да се криминализира неплащането на осигуровки и глоба от 20 хиляди лева максимум за длъжностни лица, неначислили осигуровки, като давността за неплащане стане 10 години.

При формулата за пенсиите се предлага да отпаднат трите най-добри платени години, натрупани преди 1997-а година, но тогава, когато няма да има ощетени с по-ниски пенсии.

Експертите предлагат и помощ за дълготрайно безработни, на които остават една или 2 години до пенсиониране.

<<Sever.bg във Facebook>>



Източник: бнр
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар