Ходене назад "против" връщането на тютюневия дим в заведенията
Нека да пием кафето си с усмивка, а не с цигара, призовават протестиращи
iNews.bg / Радила Радилова
Членове на Гражданска инициатива "България без дим" и Коалиция без тютюнев дим с ходенето назад изразиха притесненията си от изказвания на депутати, които планират чрез промени в Закона за туризма да се разреши тютюнопушенето в заведения.
До момента няма публикуван доклад на Комисията по здравеопазване, от който да е видно какви предложения са направени, заяви Павел Антонов, организатор на протеста.
Връщането на залите за пушачи и непушачи няма да реши проблема с чистотата на въздуха, защото е доказал своята неефективност, допълни той.
Протестиращите категорично възразяват да се реши този проблем чрез Закона за туризма, а не чрез Закона за здравето, тъй като този проблем не е икономически.
Те призоваха народните представители да не се поддават на манипулации от страна на бизнес интереси.
"Нека да пием кафето си с усмивка, а не с цигара", призова Антонов.
Ходенето назад символизира връщането ни назад, ако отменят забраната за тютюнопушене, обясни Гергана Гешанова, председател на "България без дим".
"Разделението на зали го играхме преди години и тази мярка не се спазваше, защото вратите бяха непрекъснато отворени", коментира Гешанова.
В същото време с пълно единодушие членовете на здравната комисия в парламента отхвърлиха промените в Закона за здравето, целящи отмяна на пълната забрана за тютюнопушене. На заседанието присъстваше един от вносителите независимият депутат Кирил Гумнеров, който изложи част от икономическите аргументи.
На първо място той посочи, че драстичният спад в оборотите на заведенията – между 30, 40 и 50%. Гумнеров изтъкна, че след въвеждането на забраната са събрани с 8% повече приходи от акциз от изконсумирани тютюневи изделия в България.
Според него това означава, че след въвеждането на забрана българите са изпушили с 8% повече цигари. Депутатът изтъкна още, че вследствие на забраната между 40 и 50 хиляди българи ще загубят работните си места.
По негово мнение пълната забрана има убийствен икономически ефект и бизнесът е пред колапс.
На заседанието на здравната комисия дойде и министърът на здравеопазването Десислава Атанасова, която изложи становището на Министерството на здравеопазването, противопоставящо се на внесените текстове от независимите депутати.
В защита на становището на МЗ министърът припомни, че България е на едно от първите места по онкологични и сърдечни заболявания. Тя представи данни на НЗОК, според които 68 хиляди пациенти с белодробни заболявания, са преминали през лечебните заведения.
Това струва на всички българи 38 милиона лева. 113 хиляди души са потърсили помощ заради сърдечна недостатъчност.
Министърът призова, ако вследствие на тази забрана може да бъде спасен един живот, едно дете или пушач да не страда от онкологично заболяване, комисията да подкрепи Министерството на здравеопазването.
Заседанието на Комисия по икономическа политика, в която също щеше да се гледа проблема бе отложено.
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
Източник: inews.bg