На 7 януари честваме Ивановден. Името на празника идва от Свети Йоан Кръстител - пророкът, който кръщава Исус Христос в река Йордан и предвестникът, който известява неговото идване.
Според Евангелието Свети Йоан се прочува като Юдея и Галилея. Той започва да проповядва на 30 години. Счита се, че е изпратен от Бога, за да подготви идването на Христос и затова увещавал хората да се покаят за греховете си и да отворят душите си за Бога. Като символ на пречистване Йоан кръщавал покаялите се с вода.
Едва 34-годишен, Йоан Кръстител е заловен и обезглавен по нареждане на цар Ирод Антипа. Животът и духовността му са причина житията и библейските разкази да говорят за него по-скоро като за ангел, отколкото като за човек. Иконите го изобразяват с пустинно облекло от камилска вълна, с кожен ремък и криле като ангел, символизиращи моралната му чистота и достойнството на предтеча. В лявата си ръка държи разгънат ръкопис, на който се чете: "Покайте се, защото се приближава царството небесно".
Къпането за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. В някои райони дори се приема за по-характерно за този празник. Навсякъде обредът е за младоженците, като действието се извършва от кума или от девера.
През този ден ергените "къпят" момите, като ги пръскат с вода, къпят се и младите мъже, и имениците.
На трапезата има варено жито, фасул, ошав, баница, кравай, кървавица, печена луканка, свински ребра, зеле, вино.
Ивановден е най-празнувания имен ден в България. Броят на имената които се честват на този ден е 31:
В - Ваньо, Ваня, Ванина;
Ж- Жан, Жана,
И - Иван, Иванка, Ивана, Иво, Ива Ивайло, Ивайла Ивелин, Ивелина Ивет, Ивета ,Иванина, Ивона; Иванета, Ина;
Й - Йов, Йово, Йолина, Йоан, Йоана, Йоана Йонко, Йонка, Йото;
К - Калоян;
Я - Яна; Янина.