Моделизмът - много повече от хоби
Снимка: Север.бг
За втора поредна година Велико Търново посрещна изложбата на "Манта Модел Клуб" за стендов моделизъм. От 20 до 22 септември във фоайето на РНБ "П.Р. Славейков" бяха изложени моделите на участниците в мероприятието.
Тази година клубът организира и конкурс за най-добра изработка на стендови модели. Това придизвика силен интерес и на трите изложбени дни се събраха възрастни и деца от няколко града в страната.
Изложбата беше в раздели за възрастни и деца и разделена в няколко категории, включващи модели от периодите от Древността, Първата Световна война, Втората Световна война, Студена война, Съвременност и Фантастика.
Много труд и усърдие лъхаше от всеки един модел от изложбата. Умалените модели пренесоха присъстващите в един различен свят, в който история, изкуство и развлечение се сливат в едно. За да бъдеш истински моделист, ти трябва да познаваш не само техниката на изработка на един модел, но и историческото минало, което е имал той през годините. Един моделист трябва да бъде търпелив, сръчен, с много богато историческо познание. Защото моделизмът е не само хоби, но той е и начин да изучим времето, такова каквото е било преди нас.
Вторият изложбен ден приключи с тържествено награждаване на участващите моделисти. Организаторите изразиха благодарност към своите домакини от РНБ "П.Р. Славейков" във Велико Търново и обещаха догодина да дойдат отново.
А какво е да си жена моделист? Сред задълженията свързани с професията и ежедневието у дома, да се потопиш в света на моделизма, изискващ търпение и разбира се много свободно време, ни разказа Росица Стойнева от Търговище.
Тя, заедно със семейството си бяха сред едни от най-награждаваните моделисти в конкурса.
Разкажете нещо за себе си. Как проявихте интерес към стендовия моделизъм?
Казвам се Росица Стойнева, учителка съм по професия. Занимавам се с това хоби благодарение на моя съпруг, който е моделист от много години. Той е започнал да моделира още от 10-годишен и като се запознахме, той ме запали по това хоби.
Имам вече направени няколко самолета и няколко танка. Покрай малкия ни син изработихме и няколко коли заедно. Сега работя върху един кораб "Ваза", който още е в начален стадий.
Това хоби е много хубаво, но изисква много време. Когато човек е на работа, много малко може да отдели за него, но при добро желание нещата се случват.
Първият модел?
Първият ми модел беше един самолет "Хариер". Разбира се той беше изработен с много помощ от съпруга ми, но от тогава започнах активно да моделирам и аз.
Какво е да сте жена, сред толко много мъже моделисти?
Чест и гордост.
Има ли други жени, занимаващи се със стендов моделизъм?
Има, да. Направихме дори статистика, че жените обичат да моделират кораби и най-вече кораби с платна. Вероятно тяхната красота привлича нежния пол.
Превръща ли се хобито в начин на живот?
Има нещо такова, защото всяко свободно време се свързва с него. Времето за излизане, за разходка или кафе се използва за моделиране. И покрай това, че ние като родители се занимаваме с този вид хоби и на децата ни им е интересно и съответно се обогатява общата им култура, сръчността и като цяло е много полезно за тях.
На какво се учи човек, занимавайки се със стендов моделизъм?
Човек се потапя в един свят, в който истинският прототип на този модел е съществувал, работил е, участвал е в битки и т.н. Това е много интересно, защото малко или много човек се пренася във времето по този начин.
Възможно ли е моделизмът да се включи в обучението на децата в училище?
Има много какво да се направи в тази посока. Аз, както казах, съм учителка и интересите на децата са ми познати, но там вече нещата допират до отношение на образователната система. Нещата са малко по-сложни, за да се случат изведнъж. Но има в няколко града в България кръжоци, които се организират с деца от колеги, които се занимават с хобито. Случват се нещата, но може би при по-голямо застъпване към тази идея и разбира се свободно време, би се получило.
Участвали ли сте преди в подобен конкурс?
Да. Тук във Велико Търново нашият клуб провежда за втора година такава изложба. Преди години сме имали участия във Варна и София.
Върху какви модели се насочват най-често участниците и на какво се дължи този интерес?
Втора световна война и съвременна техника. Интересуват се към тези периоди може би защото моделите са по-масови като модификация, бройка, историята на модела и вече се разививат и възможностите за изработка.
А каква техника на изработване се използва най-често за боядисването на моделите - четка или аерограф?
Аерограф. Моят съпруг е работил с четка като по-млад, когато още е навлизал в хобито и сега като гледаме негови модели, които са изработени с четка, и това което е с аерограф, разликата е огромна.
Какво ще пожелаете на всички останали жени, свързани по някакъв начин със стендовия моделизъм?
Първо пожелавам на всички съпруги на моделисти да имат повече търпение със съпрузите си и да ги подкрепят в това им занимание и ако имат малко повече търпение и желание, да се захванат и те, защото в действителност стендовият моделизъм носи много удовлетворение.
Повече снимки в НАШАТА ФОТОГАЛЕРИЯ.