Вход | Регистрация

Плевен 21°C

Внасяме повече стоки, отколкото изнасяме

Внасяме повече стоки, отколкото изнасяме
Снимка: sxc.hu

Износът на България за ЕС за първите три месеца намалява с 4.6% спрямо същия период на предходната година и е в размер на над 5.4 млрд. лева. Вносът от ЕС за същия период пък  се увеличава с 8.9%, сочат данните на националната статистика.

Сред търговските партньори на страната ни са Германия, Италия, Румъния, Гърция и Франция, които формират 66.7% от износа за страните членки на ЕС. Значително нарастване се наблюдава в износа за Кипър и Португалия, а най-голям спад има при стоките, изнесени за Люксембург и Белгия.

Най- голям ръст е отчетен при вноса от Кипър, Естония, Нидерландия и Португалия, а най- голямо намаление - при вноса от Малта и Финландия. През март 2012 г. вносът на България от страните - членки на ЕС, нараства с 12.1% спрямо същия месец на предходната година и е на стойност над 2.5 млрд. лв. по цени CIF.

При износа на България за ЕС, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, през първите три месеца на 2012 г. в сравнение със същия период на предходната година най-голям ръст е отбелязан в сектор "Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход”, а най-голям спад - при износа от сектор "Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)”.

При вносната продукция от ЕС най-голям ръст има в сектор "Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн”, а най-голям спад - в сектора "Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход”.

През периода януари - април 2012 г. износът на България за трети страни намалява с 2%. Основните търговски партньори на България са Турция, Китай, Русия, Сърбия, Република Македония и Обединените арабски емирства, които формират 50.6% от износа за трети страни.

Значително нараства износът за Обединените арабски емирства, Канада, Сирия и Бразилия, докато най-голям спад е отчетен при износа за Сингапур, Индия, ЮАР и Иран.

Вносът на България от трети страни за първите четири месеца на 2012 г. се увеличава с 13.3% спрямо съответния период на предходната година и възлиза на 6.5 млрд. лева (по цени CIF). Най-голям ръст бележи вносът от Перу, Босна и Херцеговина и Бразилия, а най-голямо намаление се наблюдава при вноса от Казахстан, Израел и Украйна.

________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Източник: Econ.bg
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар