Габрово е най-добрият град за правене на бизнес... Дали?
Снимка: Булфото
Според резултатите от тазгодишното изследване на Института за пазарна икономика „Местни условия за правене на бизнес“ Габрово е българският град с най-добра среда за развитие на индустрията.
Резултатите от проучването са формирани на базата на сравнение на 28-те областни центъра в страната ни по десет основни фактора. Критериите включват местните данъци и такси, степента на електронно управление в администрацията, експедитивността при издаване на разрешително за строеж, достъпът до регистъра за собственост, възприятието за корупция у местния бизнес, нивата на заетост, работна заплата, образованост на работещите и размера на чуждите инвестиции в областта.
Резултатите от класацията може да са (и най-вероятно са) повод за гордост за местната администрация в старопланинския град. Макар и да не заема първото място по нито един от приложените критерии, Габрово все пак прави впечатление с второто си място за експедитивността при издаването на разрешителни за строеж, четвъртата позиция по образованост на заетите, петата – по нивото на местните такси и седмата за нивата на работната заплата и чуждестранните инвестиции.
Лидерското подреждане в престижна класация като тази на Института по пазарна икономика безспорно показва, че управниците на Габрово полагат сериозни усилия за развитието на областта. Не можем да подминем обаче смущаващите 24-то място при нивото на заетост и двете 13-и по показателите възприятие за корупция и регистър на собствеността. С прости думи това означава, че местният бизнес и инвеститорите срещат големи трудности да се доберат до информация за общинските имоти, в които могат да вложат парите си и, което е много по-страшно, много често се сблъскват с корупционни практики в администрацията. Тези сигурно са част от причините областта да заема едно от последните места по нивото на заетост, макар и от класацията да си личи, че габровци имат висока степен на образованост, а следователно и на конкурентноспособност на пазара на труда.
Може би именно ниското ниво на заетост и скромното класиране на Габрово по едни от най-важните фактори, сред които нивата на работна заплата и на чуждестранни инвестиции, са причина за някои процеси, които се развиват в областта в последните години и които биха накарали всеки непредубеден наблюдател да се усъмни в обективността на резултатите от класацията на Института за пазарна икономика.
Данните от последното преброяване показват, че населението на област Габрово е намаляло с повече от 23 000 души от 2001 година насам, а живеещите в самия град – с почти 9 000. Стряскащи са и сведенията, че необитаемите населени места в региона са цели 70. Не е необходимо човек да е специалист по икономика, за да се замисли защо хората напускат иначе най-подходящия град за правене на бизнес в цялата страна. И защо нивата на заетост са толкова ниски, след като предприемачите имат редица стимули да инвестират именно тук?
Истината е, че макар и да се върви в правилна посока, направеното до момента в никакъв случай не е достатъчно, за да влее свежи капитали в габровско и по този начин регионът да откаже работоспособните си жители да заминават за София или чужбина. Това ще се случи само с привличането на нови големи инвеститори, което никога няма да стане, ако всяка четвърта фирма е принудена да дава пари „под масата“, за да премахне административните спънки пред дейността си (такава моментна ситуация очертават резултатите от изследването).
При положение, че средната годишна заплата е малко над 6 000 лева никой млад човек няма да седне да гледа данните от прочуването на някакъв институт, колкото и престижен да е той. Младежът просто ще отвори нова страница в глобалната мрежа и ще се разрови из сайтовете за търсене на работа, за да види къде може да получава повече и да живее по-добре.
Така че резултатите от класациите са важни и трябва да дават повод за гордост, но ситуацията в никакъв случай не е розова и това си личи от самолет. Дори авторите на проучването от Института за пазарна икономика изрично отбелязват, че градовете, които са на челните позиции, не се намират там, защото са център на просперитет. Те са водачи заради трагичното положение на конкуренцията. Тоест, не са по-добри, а са по-малко лоши. Това означава, че администраторите от красивия старопланински град трябва да запретнат ръкави и да работят здравата, вместо да протягат ръка под масата. Тогава може би Габрово ще спечели и някоя класация за най-предпочитано място за живеене...
Стоян Николов, Север.бг