Работа за активни жени от селските райони
Снимка: Thinkstock/Guliver
45 жени в риск от бедност от селските райони на Ловешка и Плевенска области ще бъдат обучени да стартират собствен бизнес. Основното изискване към тях е да са активни, а не отчаяни. Това ще се случи в рамките на проекта "Подкрепа за овластяване на жени от селските райони на Северозападна България”. Водеща организация е фондация "Джендър проект в България", а партньор е Център "Отворена врата” – Плевен.
Търсят се 30 жени от Община Ловеч – от градовете Априлци, Летница, Луковит, Тетевен, Троян, Угърчин, Ябланица и селата около тях, и 15 жени от Община Плевен – от градовете Белене, Гулянци, Долна Митрополия, Долни Дъбник, Искър, Кнежа, Левски, Никопол, Червен бряг и околните села.
Одобрените кандидати ще преминат 5-дневно обучение. Ще им бъде предоставена и Карта на бизнес услугите в Северозападен район, която подробно описва дейностите на работещите в момента Бизнес центрове/инкубатори, включително техни програми, насочени към подкрепа на жени.
Стартът на проекта, с продължителност 12 месеца, беше даден днес на пресконференция с участието на Станимира Хаджимитова, директор на Фондацията, Златка Мачева, ръководител на Център "Отворена врата”, и Диана Кованджиева, координатор на проекта.
Проектът е на стойност 20 845 евро. 18 690 евро от сумата се отпускат по Програмата за подкрепа на неправителствените организации в България по финансовия механизъм на ЕИП 2009-2014 г., т. нар. Норвежка програма, по която правителствата на Норвегия, Лихтенщайн и Исландия отпускат пари. Останалите средства са собствено участие.
Специфична цел на проекта е овластяване на активни жени от селските райони за преодоляване на бедността и социалната изолация чрез развитие на умения за социално предприемачество и алтернативен поминък за социално включване на уязвими групи от населението, включително роми, поясни Хаджимитова.
Един от очакваните резултати по проекта е изграждането на "подкрепяща местна общност”. Печалбата от създадените 3-5 социални предприятия ще бъде насочена в подкрепа на социалното включване на 40-50 жени и мъже от уязвими групи от съответните населени места за реализацията им на пазара на труда – жени, пострадали от домашно насилие и трафик на хора, жени с увреждания, самотни майки, жени в предпенсионна възраст, млади жени до 29-годишна възраст, жени на социални помощи, безработни и др.
Проектът е пилотен за страната и при успешното му приключване ще бъде приложен и в други селски райони на страната, където Националната мрежа от жени, работещи за развитието на селските райони, BG WoRD има членове.
Източник: infoPleven